"Trenutno je stručnost retka roba. Oslanjamo se na vrhunske lekare i nastavnike, ali sa veštačkom inteligencijom, to će se promeniti. Sledeća decenija donosi besplatnu inteligenciju - visokokvalitetni medicinski saveti i obrazovanje biće široko dostupni", rekao je Gejts za CNBC.
Ova nova era „slobodne inteligencije“ doneće brz napredak u tehnologijama koje pokreće veštačka inteligencija, što će uticati na skoro svaki aspekt naših života. Gejts pominje poboljšane lekove, preciznije dijagnoze, individualizovane AI tutore i sveprisutne virtuelne asistente.
„Ovo je duboka i pomalo zastrašujuća promena koja se dešava munjevitom brzinom i bez vidljivog ograničenja“, upozorava Gejts.
Uprkos potencijalnim izazovima, Gejts je optimista u pogledu ukupnih prednosti veštačke inteligencije za čovečanstvo. On predviđa revolucionarne tretmane za smrtonosne bolesti, inovativna rešenja za klimatske promene i pristup visokokvalitetnom obrazovanju za sve. Ipak, veruje da će određene profesije ostati van domašaja veštačke inteligencije. Ljudi, na primer, verovatno neće želeti da gledaju kako se mašine takmiče u sportu.
Gejts je takođe osetio nadolazeću revoluciju veštačke inteligencije još 2017. godine, kada je, na pitanje o industriji u koju bi investirao, izabrao veštačku inteligenciju.
Iako je tehnologija generativnog teksta, poput ChatGPT-a, u to vreme bila još u povojima, Gejts je bio iznenađen brzinom razvoja. On smatra ovaj napredak najznačajnijim tehnološkim skokom od uvođenja grafičkog korisničkog interfejsa 1980-ih.
Glas Javnosti/ B06S