Katalizator? Japan ispušta prečišćene otpadne vode iz oštećene nuklearne elektrane Fukušima u more.
Naučnici se uglavnom slažu da će uticaj biti zanemarljiv, ali Kina je oštro protestovala zbog oslobađanja radioaktivnih voda u okean.
A dezinformacije su samo podstakle strah i sumnju u Kini.
Logički podaci su takođe pokazali da državni mediji od početka godine na Fejsbuku i Instagramu objavljuju plaćene oglase, bez odricanja odgovornosti, o rizicima ispuštanja otpadnih voda u više zemalja i jezika, uključujući engleski, nemački i kmerski.
foto:tviter/printscreen
„Sasvim je očigledno da je ovo politički motivisano“, rekao je Hamsini Hariharan, stručnjak za Kinu u Logical-u. Ona je dodala da je obmanjujući sadržaj iz izvora povezanih sa kineskom vladom pojačao negodovanje javnosti.
Inciting Chinese to protest Japan, has Beijing beaten its own feet with a stone?
— Spotlight on China (@spotlightoncn) September 4, 2023
The Chinese Communist Party (CCP) is said to have exaggerated the risk of Japan releasing nuclear wastewater from the Fukushima plant into the sea on August 24. pic.twitter.com/mmcNgW7FBU
Logički podaci su takođe pokazali da državni mediji od početka godine na Fejsbuku i Instagramu objavljuju plaćene oglase, bez odricanja odgovornosti, o rizicima ispuštanja otpadnih voda u više zemalja i jezika, uključujući engleski, nemački i kmerski. .
„Sasvim je očigledno da je ovo politički motivisano“, rekao je za Bi-Bi-Si Hamsini Hariharan, stručnjak za Kinu u Logical-u. Ona je dodala da je obmanjujući sadržaj iz izvora povezanih sa kineskom vladom pojačao negodovanje javnosti.
foto:tviter/printscreen
Koja je zabrinutost zbog puštanja vode u Fukušimu?
„Ovde se ne radi o bezbednosti hrane, sama Kina je imala mnogo skandala u vezi sa bezbednošću hrane. Kineski narativ se često pozicionirao kao alternativni lider u svetskom poretku i da SAD i njeni saveznici propagiraju neravnopravan svetski poredak“, primetila je ona.
Desetine postova na kineskim društvenim mrežama Veibo prikazuju uspaničene gomile kako kupuju ogromne vreće soli uoči puštanja vode u Fukušimu. Neki su bili zabrinuti da će buduće snabdevanje biti kontaminirano. Drugi su verovali - lažno - da ih so štiti od zračenja.
Restoran u Šangaju, u očiglednom pokušaju da profitira od histerije, reklamirao je obroke protiv zračenja sa pogrešnim tvrdnjama o smanjenju oštećenja kože i regeneraciji ćelija. Korisnik društvenih mreža je ironično upitao: „Zašto bih platio 28 juana za paradajz sa začinima?“
Japanese people protest in front of the Prime ministers official residence against the release of nuclear pollution into the sea. The United States supported the invasion of China with Japanese nuclear waste water. To the people of Japan
— PI记者报International news (@USA87500790) August 26, 2023
pic.twitter.com/SKu91JRWfj
Drugi na mreži kritikovali su samo pražnjenje iz Fukušime. Takođe su se rugali kampanji Japana da dokaže bezbednost svojih morskih plodova, što uključuje snimak premijera Fumija Kišide kako jede, kako je rekao, "ukusnu" sirovu ribu.
Očekuje se da će i japanska ekonomija pretrpjeti udarac. Čim je voda ispuštena, Kina - najveći japanski kupac morskih plodova - zabranila je sav uvoz vodenih voda iz zemlje.
Gospodin Kišida je odgovorio paketom pomoći za pomoć japanskoj ribljoj industriji, uključujući mere za povećanje domaće potrošnje i pronalaženje novih prekomorskih tržišta.
Inciting Chinese to protest Japan, has Beijing beaten its own feet with a stone?
— Spotlight on China (@spotlightoncn) September 4, 2023
The Chinese Communist Party (CCP) is said to have exaggerated the risk of Japan releasing nuclear wastewater from the Fukushima plant into the sea on August 24. pic.twitter.com/mmcNgW7FBU
Tokio je takođe ove nedelje nagovestio da bi mogao da uloži žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji zbog zabrane. Japanski mediji su takođe izvestili da je gospodin Kišida zamolio Tošihiro Nikaija, koga mnogi smatraju najprokineskim poslanikom u svojoj vladajućoj Liberalno-demokratskoj partiji, da poseti Kinu kako bi rešio to pitanje.
Odnosi između Pekinga i Tokija su zagorčeni od japanske invazije na Kinu početkom 1900-ih. Ni noviji razvoj događaja nije pomogao, jer se uporni Peking sukobljava sa saveznicima SAD u regionu, uključujući Japan.
U 2012. godini, rojevi nasilnih demonstranata širom Kine ciljali su na japanska preduzeća zbog morskog teritorijalnog spora između dve zemlje.
Glas javnosti