Hrabra izjava člana Evropskog parlamenta je za zaslužila svako divljenje i aplauz, s obzirom da je vrlo malo ovakvih primera među zapadnim političarima koji nisu mogli da prećute na nepravdu učinjenu Srbiji. Neretko se dešavalo da je zvaničnike koji su se opredelili na takav potez hrabrost koštala daljih angažmana i karijere.
- Perfektno se sećam stvaranja Kosova pre 13 godina. Televizijski kanali su u to vreme prikazivali američke ulice pune američkih zastava. Šefovi pobunjenika UČK su paradirali, a znamo da je mnogo njih učestvovali u mnogim zločinima i najodvratnijim trgovinama. Za 13 godina se ništa nije promenilo. Kosovo je još uvek jedan oblik američkog protektorata u srvu Evrope, Kosovo je još uvek plen mafije i drugih struktura koje imaju koristi od civilnog rata. Kosovo nastavlja da trpi uticaje Albanije i Turske, na samo par sati avionom od zapadne Evrope. Još gore, Kosovo nastavlja diskriminaciju hrišćana, Srba u enklavama, ugrožavajući im bezbednost i svojinu. Vekovni manastiri su žrtve izgrednika koji bi da ponovo napišu istoriju i negiraju pripadnost regiona Srbiji - istakao je Tjeri Marijani.
On smatra da Evropska unija nastavlja da ponižava Beograd pokušavajući na silu da mu nametne nezavisnost Kosova.
- EU je godinama tražila da srpsko rukovodstvo sedi za istim stolom sa Hašimom Tačijem, bivšim predsednikom koj je morao da podnese ostavku pošto je optužen pred međunarodnim sudom. Vidimo da se ništa nije promenilo posle njegovog dolaska. Iako vladajuća koalicija napreduje posle poslednjih izbora, mržnja prema Srbima je opšte prisutna u redovima kosovske levice. Zapadno bombardovanje Beograda je bilo sramotno. zaboravljajući Srbe sa Kosova, dokazuju svoju pristrasnost. nastavljajući svoju saradnju sa Prištinom, pokazujemo potčinjenost SAD-u u odnosima snaga na Balkanu. Sećam se vrlo dobro da je proglašenje Kosova bila jedna istorijska greška. Događaji nam pokazuju da smo bili u pravu. Vreme je da promenimo politiku u odnosu na Kosovo - naglasio je Marijani.
Podsetićemo, u maju prošle godine Tjeri Mariani je uputio pitanje Evropskom parlamentu povodom diskriminacije Srba sa Kosova i Metohije.
- Manastir Visoki Dečani pripada pravoslavnoj srpskoj zajednici na Kosovu. Na spisku je svetske baštine koja je u opasnosti od 2006. godine. EU ga je 2012. godine stavila na spisak glavnih svetih mesta u mediteranskom basenu. Posle podele Srbije 1999. godine, ovo duhovno mesto su stanovnici susednih mesta opljačkali na verskoj i etničkoj osnovi. Samo ovaj manastir oličava nesigurnost sa kojom se suočava 80.000 Srba koji žive u enklavama na jugu Kosova. Nepravdom, krađom i agresijom, deo kosovskog društva radi na prisiljavanju Srba na progonstvo i iskorenjivanju iz sećanja. Ustavni sud Kosova je 2016. godine naložio da manastir povrati 24 hektara zemlje koja mu je oduzeta. Međutim, gradonačelnik grada odbija da se povinuje toj sudskoj odluci. 19. maja 2020. američke i engleske diplomate u Prištini zahtevale su sprovođenje sudske odluke. Takav diplomatski pritisak dodatno naglašava da Priština mora da pređe još jako dug put kada je reč o poštovanju vladavine zakona. Da li Komisija planira da podseti Kosovo da diskriminišući pravoslavne Srbe očigledno zanemaruje vladavinu zakona? - glasilo je saopštenje.
(Glas javnosti)