Pljačka se dogodila jutros između 9:30 i 9:40 časova, nedugo nakon što je muzej otvoren za posetioce. Prema rečima francuskog ministra unutrašnjih poslova Lorana Nunjeza, cela akcija je trajala samo sedam minuta tokom kojih je ukraden vredan nakit i dragulji iz Apolonove galerije u Luvru.
???????? Braquage au Louvre : 4 minutes chrono , un monte-charge, une disqueuse, et les bijoux de Napoléon envolés à 2 pas de la préfecture de police.
— Camille Moscow ???????? ???? ☦️ (@camille_moscow) October 19, 2025
Pas un coup de feu, pas une alarme.
Quand un pays n’arrive plus à protéger son histoire, il ne protège plus rien. ???????????? pic.twitter.com/hifhtcYOVm
Nunjez je otkrio da su „trojica ili četvorica“ lopova stigla blizu zgrade Luvra na dvotočkašima, a potom su se popeli do prvog sprata Luvra (gde se nalazi Apolonova galerija) pomoću dizalice na kamionu koji je bio parkiran na Keju Fransoa Miterana gde su u toku građevinski radovi. Na fotografijama koje su prenele svetske agencije vidi se pomenuta dizalica pored zgrade kojoj je policija blokirala prilaz.
Le Musée du Louvre cambriolé.
— gauchediarrhée (@gauchecaca) October 19, 2025
Le types se sont tout simplement servis dune nacelle se trouvant sur place.
On se croirait dans un fim de Belmondo mais ce nest pas un film, cest la réalité.
Pendant ce temps les journalistes du monde entier affluent...
Encore une fois la France… pic.twitter.com/E3qhAI1ZqG
„Počinioci su koristili platformu postavljenu na kamionu kako bi pristupili Apolonovoj sali muzeja. Razbili su prozor i ukrali nakit koji ima neprocenjivu i kulturnu vrednost. Operacija je trajala samo sedam minuta“, objasnio je i dodao da su pljačkaši razbili prozore pomoću rezača metala (ili brusilice ili malih motornih testera).
Francuska ministarka kulture Rašida Dati, koja je jutros objavila na mreži X da se pljačka dogodila, navela je da je operacija trajala kraće – tek četiri minuta – i da niko nije povređen tokom pljačke. Njen kolega Nunjez tvrdi da je reč o iskusnoj ekipi pljačkaša koja je „očigledno izvršila izviđanje“.
Francuska ministarka kulture Rašida Dati ranije je saopštila da je blizu mesta pljačke pronađen komad nakita ukraden iz Luvra, a francuski mediji prenose i o kom nakitu se radi, piše BBC.
Kako navodi ovaj medij, nekoliko francuskih medija izvestilo je da je pronađeni predmet kruna iz 19. veka koja je pripadala carici Eugeniji, ali je pronađena polomljena. Eugenija je bila supruga Napoleona III, koji je vladao Francuskom u to doba.
Prema veb-sajtu Luvra, kruna je ukrašena zlatnim orlovima i prekrivena sa 1.354 dijamanta i 56 smaragda.
Glas javnosti/N07S