Evropski parlament je glasao o izveštaju Komiteta za ustavna pitanja (AFCO) Evropskog parlamenta u kojem se preporučuju izmene ugovora EU. Dokumentom je, između ostalog, predviđeno prenošenje većeg broja nadležnosti država članica na nivo EU, što bi, zapravo, dodatno umanjilo njihov suverenitet.
O sadržaju dokumenta usaglasili su se predstavnici pet političkih grupa - Evropske narodne partije (EPP), Socijaldemokrata (S&D), Liberala (Obnovi), Zelenih i Levice. Uključuje predlog za 267 izmena oba ugovora – Ugovora o Evropskoj uniji i Ugovora o funkcionisanju Evropske unije.
Glavne predložene izmene uključuju napuštanje principa jednoglasnosti u glasanju u Savetu EU u 65 oblasti i prenos nadležnosti sa država članica na nivo EU, uključujući stvaranje dve nove ekskluzivne nadležnosti EU u oblastima zaštite životne sredine i biodiverziteta i značajno proširenje zajedničkih nadležnosti, koje bi obuhvatilo sedam novih oblasti: spoljnu i bezbednosnu politiku, zaštitu granica, javno zdravlje, civilnu odbranu, industriju i obrazovanje.
Evro bi postao obavezna valuta za zemlje članice.
Sastav Evropske komisije bi se smanjio na 15 pojedinaca, što znači da svaka zemlja članica ne bi imala svog komesara. Istovremeno bi se proširile nadležnosti Evropske komisije — koja se u izveštaju pominje kao „evropska izvršna vlast“.
Značajno veća transparentnost u Savetu EU predviđena je objavljivanjem stavova država članica bloka o zakonodavnim pitanjima, kao i davanjem jačeg glasa građanima kroz obavezu EU da stvori odgovarajuće participativne mehanizme i da evropskim političkim partijama da jaču ulogu .
Izveštaj kojim su predložene izmene usvojen je sa 305 glasova za i 276 protiv, dok je 29 poslanika bilo uzdržano. Propratna rezolucija usvojena je sa 291 glasom za, 274 protiv i 44 uzdržana.
„Usvajanjem ovog izveštaja EP odgovara na očekivanja građana za efikasniju i demokratskiju Uniju, u skladu sa predlozima Konferencije o budućnosti Evrope“, navodi se u saopštenju Evropskog parlamenta.
Nakon što su poslanici EP ponovili poziv za izmenu Ugovora o EU i zatražili od Saveta EU da „odmah i bez razmatranja podnese predloge Savetu“, na šefovima država ili vlada Unije je da konvenciju uspostave odluka doneta prostom većinom.
Očekuje se da će Španija, kao aktuelni predsedavajući Saveta EU, u decembru podneti predloge Savetu Evropske unije.
Glas javnosti