Nemačka boravišna dozvola vam omogućava da ostanete u Nemačkoj duži period od samo 90 dana. Za to vreme možete studirati, raditi ili se baviti drugim aktivnostima u zemlji.
Osim za ljude iz zemalja EU, Švajcarske, Norveške, Islanda i Lihtenštajna, svim ostalim stranim državljanima potrebna je boravišna dozvola da bi ostali u Nemačkoj duže od 90 dana.
Mnogi strani državljani će morati da podnesu zahtev za boravišnu dozvolu u Nemačkoj iz svojih matičnih zemalja ili da dobiju šengensku vizu za ulazak u Nemačku na 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana. Za neke zemlje, međutim, moguće je ući u Nemačku bez vize tokom tih prvih 90 dana i podneti zahtev za boravišnu dozvolu iz unutrašnjosti zemlje, piše Germany-visa.org.
U zavisnosti od dužine vašeg boravka i uslova koje ispunjavate, postoje različite vrste nemačkih boravišnih dozvola. Generalno, tri boravišne dozvole vam omogućavaju da boravite u Nemačkoj tokom različitih perioda.
Šta je privremena boravišna dozvola?
Kao što joj naziv govori, privremena boravišna dozvola ili ograničena boravišna dozvola (Aufenthaltserlaubnis) je za kraće boravke u Nemačkoj. Kada dobijete ovu vrstu boravišne dozvole, možete ostati u Nemačkoj samo godinu dana. Međutim, ima mogućnost produženja pod uslovom da se vaša situacija ne promeni i da ispunjavate uslove.
Dozvola za privremeni boravak se izdaje stranim državljanima ako imaju poseban razlog za boravak u Nemačkoj. Kada podnesete zahtev za ovu vrstu dozvole, navodite zašto želite da ostanete, a kartica koja vam je izdata navodi to. Nakon toga, ne možete se baviti aktivnostima koje vaša boravišna dozvola ne dozvoljava. Na primer, ako podnesete zahtev za privremenu boravišnu dozvolu radi studiranja, u njoj će biti navedeno da možete samo da studirate, a ne da radite. Važi i obrnuto.
Dozvola za privremeni boravak je prva vrsta dozvole koju dobija većina stranih državljana. To stvara osnovu za trajniji boravak u Nemačkoj. Jedan od uslova za trajnu dozvolu je da imate privremenu dozvolu na određeno vreme. Samo oni sa izuzetnim slučajevima mogu nadmašiti ovaj zahtev.
Da biste podneli zahtev za nemačku boravišnu dozvolu, morate priložiti sledeće dokumente:
Ako imate sve ove dokumente i ispunjavate uslove, možete započeti proces prijave.
Međutim, preporučujemo da kontaktirate nemačkog advokata za imigraciju, kao što je posvećena grupa za imigraciono pravo u Schlun & Elseven Rechtsanvalte ako želite da budete mirni prilikom podnošenja zahteva. Takvi profesionalci će se pobrinuti da vaša aplikacija bude u skladu sa zahtevima i u velikoj meri povećavaju verovatnoću uspešne aplikacije.
Koraci za podnošenje zahteva za nemačku boravišnu dozvolu su sledeći.
Bilo da se prijavljujete iz Nemačke u prvih 90 dana ili iz svoje zemlje, prvo što morate da uradite je da registrujete svoju novu nemačku adresu kod nadležnih organa. Nemačka ima ovaj uslov i morate ga ispuniti da biste imali pravo na boravišnu dozvolu.
Ako ne registrujete svoju adresu, mogli biste biti kažnjeni, a dozvola vam
može biti odbijena. Nakon što ispunite ovaj uslov, dobićete sertifikat koji možete priložiti svojim dokumentima.
Bilo da se prijavljujete iz Nemačke u prvih 90 dana ili iz svoje zemlje, prvo što morate da uradite je da registrujete svoju novu nemačku adresu kod nadležnih organa. Nemačka ima ovaj uslov i morate ga ispuniti da biste imali pravo na boravišnu dozvolu.
Ako ne registrujete svoju adresu, mogli biste biti kažnjeni, a dozvola vam može biti odbijena. Nakon što ispunite ovaj uslov, dobićete sertifikat koji možete priložiti svojim dokumentima.
Ako još niste ugovorili zdravstveno osiguranje u Nemačkoj, to morate učiniti pre nego što podnesete zahtev za boravišnu dozvolu. Nemačka zahteva da budete osigurani i retko prihvata strane polise osiguranja. Dakle, nabavite pokriće od nemačke kompanije.
Pored toga, da biste dokazali finansijsku stabilnost, možda ćete želeti da otvorite račun u nemačkoj banci i tamo prenesete svoja sredstva. Tada ćete dobiti sve finansijske izvode iz banke i priložiti ih svojim drugim dokumentima, kako biste dokazali da možete izdržavati sebe i svoju porodicu.
Popunite formular za prijavu i zakažite terminMožete se prijaviti u lokalnoj imigracionoj kancelariji, gde možete otići i preuzeti obrazac za prijavu. Pored dobijanja obrasca za prijavu, možete i da zakažete termin. Što pre zakažete svoj termin, to bolje. Kancelarije za imigraciju u Nemačkoj su uvek prepune i vreme čekanja može da bude dugo, tako da biste mogli da zakažete termin uskoro da ne pređete svojih 90 dana.
Glas javnosti /B06S