Lokalnom stanovništvu je naposletku bilo dosta takve situacije, a sve je eskaliralo kad je krčenje prašume u pitanje dovelo i izvore pitke vode za građane. Tada su se pobunili.
Žena po imenu Margarita Elvira Romero prva se pobunila.
Pokušala je radnicima da objasni situaciju i molila ih da ne krče šumu dalje, ali oni su je izvređali uz pretnje oružjem. Kad se vratila u grad, sa sugrađanima je organizovala zasedu.
"Plače mi se kad se setim tog dana. Bilo je kao u horor filmu, ali to je bila najbolja stvar koju smo mogli da uradimo", rekla je Margarita.
Grad bez političara, policije i gradonačelnika!
Sa svojih 20.000 stanovnika grad je shvatio da su koren svih njihovih problema političari i sve ih je izbacio. I, ne samo to, zabranili su izbore i pokupili svu političku propagandu. Politika je iskorenjena, a sa njom i kriminal.
“Više nismo mogli verovati vlastima i policiji”, rekla je Josefina Estrada, sitna baka koja je bila među ženama koje su vodile pobunu.
"Nismo se osećali kao da nas štite ili nam pomažu. Videli smo ih kao saučesnike kriminalcima."
Kontrolne tačke na granici Čeran više ne drže policija ili vojska, već lokalno stanovništvo koje štiti svoj mali grad. U Čeranu nije bilo ubistava, niti nasilnih zločina od 2011.g, kada su političari zauvek izbačeni iz zemlje.
Glas javnosti/BBC