Ovaj paket, koji je podržan od strane svih lidera EU osim Orbana, uključuje 33 milijarde evra jeftinih kredita i 17 milijardi evra grantova iz budžeta EU, sa ciljem da se Ukrajini pruži stabilno finansiranje dok se bori protiv ruske invazije.
Orban je blokirao ovaj paket tokom samita u decembru, tvrdeći da sredstva ne bi trebalo da dolaze iz budžeta bloka, s obzirom na to da Ukrajina nije članica EU.
Svih 26 ostalih članica glasalo je u korist paketa pomoći. EU lideri su predložili godišnje debate o tome kako se novac EU troši u Ukrajini, na osnovu izveštaja Evropske komisije, kako bi se prevazišle unutrašnje podjele. Međutim, nije bilo jasno da li će Orban pristati na takav dogovor.
Zbog blokade od strane Mađarske, razmatrane su alternativne opcije, uključujući organizovanje finansiranja van budžeta EU, što bi bilo skuplje i komplikovanije, ali politički izvodljivo koristeći isti metod koji je EU koristila za isplatu 18 milijardi evra Ukrajini u 2023. godini.
Orban, poznat po svojim dobrim odnosima sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, dugogodišnji je izazov jedinstvu EU u vezi sa Rusijom.
Mađarska se u prošlosti usprotivila sankcijama protiv Rusije, slanju oružja Ukrajini i dodeli statusa kandidata Ukrajini za članstvo u EU, sve dok nije dobila ono što je želela, uključujući oslobađanje 11 milijardi dolara EU fondova za Mađarsku koji su bili zamrznuti zbog zabrinutosti oko demokratije u zemlji.
Pored pomoći Ukrajini, na samitu EU razgovaralo se i o novoj pomorskoj misiji EU u Crvenom moru, kako bi se zaštitila trgovačka plovidba od napada pobunjenika Houthi u Jemenu, kao i o poljoprivredi, s obzirom na rastuće proteste farmera širom Evrope koji se žale na jeftine uvoze koji uništavaju njihove prihode.
Ovo su ključni momenti i izazovi sa kojima se suočava EU u pokušaju da pruži podršku Ukrajini i očuva svoje jedinstvo u svetlu otpora mađarskog premijera.
Glas javnosti