Dvadeset poginulih i 290 povređenih u eksploziji goriva dok izbeglice beže kamionima, automobilima, pa čak i traktorima
Gladne i iscrpljene jermenske porodice zakrčile su u utorak puteve da pobegnu iz Nagorno-Karabaha, dok su Ujedinjene nacije i Vašington pozvali Azerbejdžan da zaštiti civile i pruži pomoć.
Najmanje 20.000 od 120.000 etničkih jermena koji tamo žive već je prešlo u Jermeniju nakon što je Azerbejdžan pokrenuo brzu i uspešnu vojnu operaciju da porazi separatiste koji vladaju otcepljenim regionom oko 30 godina.
Ethnic cleansing in 4k drone footage, in the Council of Europe, happening in real time. pic.twitter.com/qnPgsUhwWy
Stotine automobila i autobusa krcatih izbeglicama i njihovim stvarima vijugalo se duž planinskih puteva. Neki su pobegli sa kamionima sa otvorenim krovom, drugi na traktorima. Baka Narine Šakarijan stigla je starim automobilom svog zeta sa šest ljudi spakovanih unutra. Vožnja od 80 kilomteara trajala je 24 sata, rekla je. Nisu imali hrane.
Visoki komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava, Volker Turk, rekao je u izjavi kasno u utorak: „Sa zabrinutošću pratim razvojnu i krhku humanitarnu situaciju.
** NEVER tell me that ISLAM is a religion of Peace** Christians forced to flee their ethnic homeland of Nagorno-Karabakh to Armenia as the Muslims of Azerbaijan seized control of the breakaway territory in a military offensive. @fivepillars
„Važno je da prava etničkog jermenskog stanovništva na terenu budu zaštićena i da sve radnje budu ukorenjene u međunarodnom pravu. Zaštita svih civila mora biti apsolutni prioritet. Oni koji su pogođeni moraju imati pristup humanitarnoj pomoći."
Pobeda Azerbejdžana menja ravnotežu snaga u regionu Južnog Kavkaza, spletu etničkih grupa ispresecanih naftovodima i gasovodima gde se Rusija, Sjedinjene Države, Turska i Iran bore za uticaj.
Od raspada Sovjetskog Saveza, Jermenija se oslanjala na bezbednosno partnerstvo sa Rusijom, dok se Azerbejdžan zbližio sa Turskom, sa kojom deli jezičke i kulturne veze.