Egipatsko ministarstvo odbrane navodno je naručilo nepoznat broj kineskih lovaca četvrte generacije J-10C.
To čini Egipat drugim kupcem kineskih lovaca nakon Pakistana, iako nepotvrđeni izveštaji navode da je Sudan postigao sporazum o nabavci J-10C pre nego što je izbijanje pobune u zemlji u aprilu 2024. odložilo pregovore o kupovini.
Kineski avioni će navodno zameniti stare egipatske F-16, koji se povlače iz upotrebe.
Spekuliše se da je nabavka zamišljena kao alternativa američkim predlozima da Egipat nabavi paket za nadogradnju F-16V kako bi modernizovao svoje avione F-16, pri čemu se smatra da J-10C ima superiornu borbenu sposobnost u odnosu na poboljšani model F-16, a košta slično kao i paket, prenosi portal "Militari voč magazin".
Osim tri eskadrile lovaca MiG 29M naručenih iz Rusije 2015. godine, svi egipatski lovci četvrte generacije su zapadnog porekla, a nabavka J-10C se smatra potencijalnom prekretnicom za flotu Kaira u skladu sa preovlađujućim političkim trendovima.
Kairo u poslednje vreme jača strateške i ekonomske odnose s Pekingom, posebno nakon što je zvanično postao članica BRIKS-a ranije ove godine.
Portal napominje da je oko 200 lovaca F-16 koji čine okosnicu egipatske flote među među najmanje sposobnim lovcima četvrte generacije na svetu, i u velikoj meri su degradirani i ograničeni na korišćenje zastarelog naoružanja iz doba Hladnog rata.
Zajedno sa kontrolom Sjedinjenih Država nad zalihama rezervnih delova i strogim ograničenjima nametnutih na rukovanje letelicama ozbiljno ograničava egipatsku vazdušnu moć, navodi "Militari voč magazin" i dodaje da su "rafali" koje je Egipat nabavio od 2015. slično degradirani i da nemaju pristup "meteor" raketama vazduh-vazduh, što značajno ograničava njihov borbeni potencijal.
Sa druge strane, J-10C će Egiptu omogućiti da koristi dve najsposobnije klase raketa vazduh-vazduh na svetu, PL-10 i PL-15, za koje zapadni izvori naširoko ocenjuju da su znatno sposobnije od američkih ekvivalenata AIM-9Ks i AIM-120D.
Glas javnosti /R02S