Vlasti u Prištini mesecima pregovaraju sa nemačkim obaveštajnim službama o nabavci topova i protivoklopnih raketnih sistema za takozvanu vojsku Kosova, a u fokusu im je i dopuna lakog artiljerijskog oružja i savremeno pešadijsko naoružanje čiji dobar deo Kosovo već poseduje.
Nemačka time što naoružava Kosovo, krši spostvena pravila i zakone, jer odredbom iz 1971. postoji načelna zabrana da se oružje izvozi u zemlje koje nisu članice NATO.
Kako bi opravdala status četvrtog najvećeg izvoznika oružja na svetu sa 5,8 odsto udela u tržištu oružja, ova odredba je zamenjena komplikovanim procesom, pa tako u „spornim“ prodajama oružja poslednju reč ima Savezni savet za bezbednost, koji predvodi kancelarka Angela Merkel i još nekoliko resornih ministra nemačke vlade.
Ovaj Savet odobri oko 60 odsto zahteva proizvođača oružja za izvoz u zemlje koje nisu članice EU ili NATO, pokazala je studija Hesenske fondacije za istraživanje mira i konflikata (HSFK), urađena po nalogu nevladine organizacije Grinpis.
Kosovski Albanci su do sada iskeširali Nemačkoj oko 170 miliona evra za kupovinu oružja, opreme i obuku pripadnika KBS –a, a pregovaraju o nabavci nove ture nemačkih automatski puška G-36 (Hekler i Koh) i tenkovima „Leopard 2“.
Vojni analitičar Mitar Kovač kaže da u svemu ovome nema ničega neobičnog, s obzirom da je politički stav Nemačke prema Kosovu poznat, a kao takav, za sobom povlači i ovakve poteze.
-Nemačka ne želi bilo kakav kompormis, odnosno, hoće da zadrži celinu Kosova i Metohije u takozvanoj državi Kosovo. U tom smislu, može se razumeti i nastojanje Nemačke da jača oružane snage lažne države Kosovo i to čini na više načina, na primer, kroz obuku kadra i proces naoružavanja te vojske- navodi Kovač.
On podseća da i u periodu kad se nije govorilo o stvaranju oružanih snaga Kosova, Nemačka je takođe tajno radila na opremanju takozvanog Kosovskog zaštitnog korpusa (KZK) sa lakim naoružanjem, vojničkom opremom...
-Danas se nastvalja taj proces sa opremanjem kosovske takozvane vojske, samo sa složenijim borbenim sistemima. Pre svega, to se odnosi na prenosne protivoklopne i protivvazdušne raketne sisteme, na komandno informacione sisteme, logističku opremu, sredstva transporta, ubojnih sredstava i tako dalje- nabraja Kovač.
Sve ovo je potvrda, kako kaže, da se političko opredeljenje u ovom procesu pregovaranja, što se tiče Nemačke neće menjati, i da će Nemačka vršiti jake pritiske na institucije EU da se ne dozvoli bilo kakav kompormis i da je jedino rešenje priznanje Kosova od strane Srbije.
Kovač, takođe, navodi da ne postoji međunarodni mehanizam kojim bi se Nemačkoj zabranio da naoružava držve koje su nestabilne i potencijalno konfliktne.
-Nemačka je od početka inspirator krize i proglašenja nezavisnog Kosova. Pred međunarodnim institucijama ona je dala svoj legitimitet time što Kosovo tretira kao suverenu, slobodnu državu koja nije trenutno ni u kakvom „ratu“, i nije u tom smislu, krizno područje u koje ne može da izvozi vojnu opremu- objašnjava Kovač.
Ovakvi postupci Nemačke, zaključuje Kovač, ne koriste nikome, već samo produbljuju krizu i dovode nas sve u domen potencijalnih oružanih sukoba.
View this post on InstagramPjesë nga Trajnimi i Avancuar i Këmbësorisë ??? #KosovoArmy #FSK #AdvancedInfantryTraining
Nemačko oružje se ne nalazi samo na Kosovu, od teritorija van NATO, već i u drugim kriznim područjima. Njihove automatske puške G-36 završile su i u rukama meksičke policija koja ih je koristila 2014. u masakru nad studentima koji su protestovali. U Jemenu, gde godinama besne građanski rat i humanitarna kriza, koristi se oružje sa oznakom „made in Germany“.
Pomenuta studija ispitala je i kome su nemačke firme - uz odobrenja vlasti - izvozile oružje od 1990. godine i da li su pri tome poštovani kriterijumi Evropske unije. U tim smernicama se recimo države članice pozivaju da vode računa o "ljudskim pravima i humanitarnom međunarodnom pravu", kao i održavanju "mira, bezbednosti i stabilnosti" u regionu u koji se ratna oprema izvozi. U redovne i izdašne kupce nemačkog oružja, od tenkova i podmornica,pa do lakog naoružanja osim Kosova spadaju i Egipat, Alžir, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Emirati.
Poslanica opozicione nemačke Levice izjavila je da je „čitav sistem kontrole bolestan, bez obzira na to koja je koalicija na vlasti“, i podsetila na zahtev njene poslaničke grupe - da se sasvim zabrani izvoz oružja.
Samo u prvom kvartalu ove godine je odobren izvoz nemačkog oružja u vrednosti od 1,16 milijardi evra. Inače na Kosovu po podacima od prošle godine prema njihovih institucija u posedu građana ima oko 250.000 ilegalnog oružja, među kojima su pronađeni ručni minobacači ali i nemačke automatske puške Hekler i Koh.
(Izvor: Sputnjik)