Uz to, autori dokumenta takođe su tražili zaustavljanje izgradnje gasovoda Severni tok 2 i odustajanje od uvoza ruske nafte i plina. Takođe se predlaže zamrzavanje evropske imovine “oligarha bliskih ruskim vlastima” i ukidanje viza za iste.
Zapravo se radi o merama koje se predlažu u slučaju da se rusko “nakupljanje vojne prisutnosti razvije u invaziju Rusije na Ukrajinu”.
Istovremeno, zastupnici su izrazili žaljenje zbog trenutnih odnosa između Evropske unije i Rusije, zbog “agresije ruske strane” i “destabilizacije u Ukrajini”, kao i zbog navodnog neprijateljskog ponašanja Moskve i direktnih napada na države članice EU. Istodobno, tokom rasprava parlamentarci nisu samo komentarisali nacrt rezolucije, već su izrazili i vlastita mišljenja. Tako ima i drugačijih stavova iako su oni u manjini. Konkretno, francuski zastupnik Thierry Mariani, pozvao je svoje kolege da se, umesto bacanja krivice na Rusiju, pogledaju i napuste razmišljanja o SAD-u i hladnom ratu.
Ovdje treba podsetiti i naglasiti kako odluka Evropskog parlamenta ima samo savetodavni a ne pravno-obavezujući karakter.
Zanimljiv je i neslužbeni odgovor iz Moskve na ovu inicijativu EP.
Tako je prvi zamenik predsednika odbora za međunarodne odnose Veća Federacije (gornji dom ruskog parlamenta) Vladimir Džabarov, izjavio za ,,RIA Novosti'' da će, ako se Rusiju isključi iz SWIFT-a, EVropska unija morati da plača naftu u gotovini u koferima.
Evropski parlament nazvao je „leglom rusofobije“ i telom koje nikad ništa ne odlučuje, a njegove rezolucije – dokumenti su bez pravne snage.
Ruski parlamentarac je upozorio da će ih, ako Evropljani žele kupovati energetske izvore od Sjedinjenih Država, koštati jedan i po puta više od ruskih.
- U Evropskom parlamentu postoje političari s mentalitetom prošlog veka, koji ne odgovara modernoj stvarnosti, oni čak ne poštuju interese svojih zemalja - zaključio je Džabarov, prenosi ,,Geopolitika.news''
Na društvenim mrežama je vest o sankcijama Rusiji od strane EU privukla pažnju ljudi, te su komentarisali evropski ''bezobrazluk''.
,,Ja bih na mjestu Rusije prekinuo izgradnju Sjevernog toka 2, te zaustavio isporuku svih energenata u EU. Ovo je rat u punom formatu i Rusija se mora tako postaviti. Jadno je to da Rusija djeluje kao da ovaj rat ne postoji jer ovaj rat će nastaviti progresivno eskalirati sve do vojnog obračuna a Rusija je pasivna i trpi pljuske i trpit će ih i dalje sve u nadi kako će se njihovi neprijatelji (zapravo čopor hijena)'' napisao je jedan od korisnika
,,Rusi imaju sva rudna bogastva a naftu rude razne A svjetski policajac SAD je pendrek pukao jer ga Kina slomila ekonomski evropi preti raspad a znase koje tatau svjetu.'' dodao je drugi.
Takođe, ima onih koji ove sankcije gledaju malo drugačije bez pretenzije ka Rusiji:
,,Što se tiče istočnog sustava on je odavno u pripremi i bit će usaglašen sa svim državama koje sudjeluju u Istočnoj trgovinskoj uniji a to znači i sa Kinom s kojom će nastupiti jedinstveno. Kada Ruska oficijelna politiika govori o "alternativama" to znači da je sustav već spreman. Točno da je Eu parlament prepun američkih pudlica koje se natječu koji će biti radikalniji i više pljuvati po Rusiji odnosno Kini. Ja bih u tim raspravama bio krajnje oprezan jer vidimo da Rusija reagira odmah milo za drago. Uvjeren sam da će budući odnosi između Rusije i Europe biti veoma opterečeni europskim idiotlukom.'' zaključio je jedan od čitalaca ,,Geopoolitike''.
*SWIFT je međubankarski sastav razmaene podataka i plaćanja, na koji je povezano više od 11 hiljada organizacija u gotovo svim zemljama sveta. Sedište mu je u Briselu. Poslednjih nedelja zapadni i ruski mediji često objavljuju kako bi Rusija mogla biti isključena iz SWIFT-a u sklopu mera oštrijih sankcija protiv Moskve. S druge strane Rusija navodi kako se priprema i za taj scenarijo tj. da razvijaju alternativu. Čelnici SWIFT-a već su više puta naglasili kako se protive njegovoj politizaciji i uključivanju u bilo kakve (geo)političke borbe. Ali i pored toga jasno je kako ipak nisu uspeli izdržati pritisak Trampove administracije i da su morali isključiti Iran iz svojih transakcija u sklopu oštrih američkih protuiranskih sankcija 2018. godine.
(Glas javnosti)
37 min