Sedam vojnika ubijeno je na jugozapadu Nigera u napadu osumnjičenih pobunjenika, a petoro je poginulo u saobraćajnoj nesreći dok su pokušavali da odgovore na napad.
"Smrt" u četvrtak dolazi u trenutku kada se bivša kolonijalna sila Francuska sprema da povuče protivpobunjeničke snage stacionirane u zemlji na zahtev njenih novih vojnih vođa, koji su preuzeli vlast u puču pre dva meseca.
Ministar odbrane Nigera Salifu Modi rekao je u saopštenju da je vojnu jedinicu "nasilno napalo nekoliko stotina terorista" u gradu Kandadži u četvrtak, dodajući da je u borbama poginulo sedam vojnika.
„Tokom intervencije” pokrenute kao odgovor na napad, „tragična saobraćajna nesreća dovela je do gubitka petoro naših hrabrih vojnika”, nastavio je on.
Još sedam osoba je povređeno i evakuisano u bolnicu, rekao je on.
„Sada je u toku operacija potrage i čišćenja kako bi se ušao u trag neprijatelju“, rekao je ministar.
Regija Tilaberi, u kojoj se dogodio napad, nalazi se u zoni takozvane „tri granice“ gde se sastaju Niger, Burkina Faso i Mali. Ovo područje je skrovište pobunjenika, posebno onih koji su povezani sa Al Kaidom i grupom Islamska država.
Jugozapad zemlje, gde deli granicu sa Nigerijom, na sličan način je pogođen napadima Boko Harama i njegovog disidentskog ogranka, Islamske države u provinciji Zapadna Afrika (ISVAP).
Lideri puča koji je srušio izabranu vladu Nigera krajem jula naveli su pogoršanje bezbednosne situacije u zemlji kao opravdanje.
Prema projektu za podatke o lokaciji i događajima oružanih sukoba (ACLED), agregatoru sukoba, broj mrtvih u napadima pobunjenika u Nigeru je porastao otkako su generali preuzeli vlast.
„Prvi mesec vladavine hunte u Nigeru obeležio je porast političkog nasilja za 42 odsto u odnosu na prethodni mesec“, navodi se u izveštaju ACLED-a.
Sredinom avgusta najmanje 17 vojnika je ubijeno, a 20 ranjeno u napadu pobunjenika u blizini granice sa Burkinom Faso.
Bio je to najsmrtonosniji poznati napad u zemlji od puča.
Francuska se trenutno sprema da povuče – kako je to zahtevala vlada nakon puča – kontingent od 1.500 vojnika stacioniranih u Nigeru kao deo raspoređivanja protiv pobunjenika u regionu Sahela.
Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je da će povlačenje biti završeno do kraja godine, dok je naveo da vlasti u zemlji posle državnog udara „više ne žele da se bore protiv terorizma“.
Puč protiv demokratski izabranog predsednika Mohameda Bazuma bio je treći u regionu u isto toliko godina, nakon sličnih akcija u Maliju i Burkini Faso, koje su takođe nekada bile francuske kolonije.
Raniji državni udari su takođe primorali francuske trupe na povlačenje, a sve tri zemlje su već nekoliko godina na meti pobunjeničkih napada.
Sjedinjene Države, koje imaju oko 1.100 vojnika u Nigeru, rekle su da će "procijeniti" svoje buduće korake nakon što je Francuska objavila da će se njene trupe povući.
Glas javnosti