Za ustanovljene Svetskog dana štednje "odgovoran je italijanski profesor Filipo Ravica.
Svetski dan štednje je dan kada se podećamo koliko je važno imati finansijsku sigurnost u vidu ušteđevine i koliko je važno štedeti za postavljene ciljeve.
Obeležavanje Svetskog dana štednje učinilo je ideju štednje univerzalnijom, vremenom privlačeći sve više ljudi. Kako bi se proširio i ojačao duh štednje, italijanski kompozitori su čak smislili Himnu štedljivosti.
Građani Srbije iz godine u godinu sve više štedeViceguverner Narodne banke Srbije Nikola Dragašević rekao je da građani iz godine u godinu sve više štede i da ukupna štednja u bankama raste, a prema poslednjim podacima, iznosi 15,1 milijardu evra, piše RTS.
- Devizna štednja iznosi 14,1 milijardu, a sada prvi put možemo da kažemo ove godine da je dinarska štednja premašila tu protivvrednost od jedne milijarde evra,odnosno iznosi 118,4 milijarde, rekao je Dragašević gostujući na RTS
On je rekao da je u ovoj godini dinarska štednja povećana za 23 odsto, gotovo četvrtinu je povećana u ovoj godini i to pokazuje da je i makroekonomski ambijent dobar, odnosno da ima uslova i mogućnosti za štednju, kao i da je ona isplativa.
Top 5 trikova za štednjuJedan od najstarijih monetarnih trikova je budžetiranje ili planiranje potrošnje. Ništa novo, ali svakako veoma moćno "oružje" ako treba da uštedite novac, posebno u kratkom roku. Pravljenje plana o racionalnom raspoređivanju finansija i periodično preispitivanje - jesu dva ključna faktora.
Ako dosad niste probali ovu metodu, najlakše je da prihode podelite u 3 smera, tokom 12 meseci: 50% odlazi na važne, fiksne troškove (kirija, računi, hrana), 30 posto novca je opredeljeno za hobi, aktivnosti, odeću/obuću, dok je ostatak - 20 odsto - namenjeno otplati duga ili za izgradnju finansijskih sredstava štednje.
Nabavka hrane čini ogroman deo budžeta, posebno u vreme kada cene nekontrolisanorastu. Na namirnicama možete donekle uštedeti ako pratite akcije, kupujete velika pakovanja jer su isplativija, te ako kupujete proizvode matičnog brenda nekog supermarketa.Osim toga, smanjite poručivanje hrane, direktno ili putem aplikacija, i više se hranite kod kuće. Imajte na umu da su i ugostitelji značajno povisili cene, te da bi te usluge sada mogle ozbiljno da vam "jedu" budžet. Nekima je čak i kafa postala luksuz.
Dobar stari i provereni trik je da češće koristite keš nego karticu. Naime, istraživanja potvrđuju da ljudi ustvari troše više novca — često, znatno više novca — kada kupuju platnom/kreditnom karticom nego kada koriste gotovinu. I to ima smisla. Gotovina je opipljiv komad papira, koji ima određenu vrednost. Kada date keš, automatski imate manje "papira" u novčaniku i toga ste i te kako svesni. Takođe, kad god možete izbegavajte plaćanje na rate, kako ne biste upali u začarani krug potrošnje na odloženo i provlačenje kartice "bez razmišljanja".
Odredite prioritete za svaki mesec. To će vam pomoći da se bolje krećete u zoni novca kojeg više niko nema na pretek. Tačnije, oni koji ga imaju, i ne razmišljaju o štednji. Dakle, planirajte najpre kratkoročno, a tek onda dugoročno, jer će to biti jednostavnije i produktivnije.
Uvek je dobro pitati stručnjaka za savet. Raspitajte se kod svog savetnika u banci ili zakažite sastanak sa finansijskim savetnikom. Nekada nismo svesni grešaka koje pravimo na putu ka uspešnoj štednji, tako da malo profesionalne pomoći nije na odmet. Raspitajte se o najboljim uslovima i pogodnostima, i što je najvažnije - budite svesni kolika su vam primanja.
Glas javnosti / B06S