Strahuje li Evropa više od Putina ili Trampa, ili podjednako od obojice, kada je počela grozničavo da se naoružava?
Evropski lideri ostali su zapanjeni otvorenim zbližavanjem američkog i ruskog predsednika i sve otvorenijim nagoveštajima da bi SAD mogle da odustanu od svoje obaveze da brane evropske saveznike. Pojedini stručnjaci za bezbednost protumačili su Trampove poruke kao direktno potkopavanje člana 5 ugovora NATO-a o kolektivnoj odbrani – svi za jednog, jedan za sve.
Trampova administracija ističe da se ne povlači iz Severnoatlantske alijanse i da ostaje posvećena odbrambenom partnerstvu s Evropom. Od svojih saveznika jedino traži veće izdvajanje za vojsku. Ali šta bi se dogodilo ako bi Rusija napala Estoniju, pita se Edvard Arnold, analitičar Kraljevskog instituta ujedinjenih službi u Londonu, istraživačkog centra za odbranu i bezbednost. SAD bi mogle da pošalju jedan nadzorni avion u znak podrške. I to bi, kako je Arnold rekao za Bi-Bi-Si, bilo u skladu sa slovom, ali ne i s duhom člana 5: „Ne postoji ništa što bi sugerisalo da SAD moraju da ulože sve svoje snage u odbranu saveznika. U vreme prethodnih američkih predsednika uvek je postojala pretpostavka da će se to dogoditi. Ali ljudi sada počinju da se brinu.”
Trampove izjave koje nagoveštavaju da odbrana Evrope više nije prioritet Amerike možda su uspaničile saveznike Severnoatlantskog saveza da otvore svoje novčanike, objašnjava Bens Nemet, profesor odbrane na Kraljevskom koledžu u Londonu. „Svaki predsednik SAD, još od Harija Trumana, vršio je pritisak na Evropljane da više izdvajaju za odbranu. Politika se nije promenila, promenio se stil”, kaže Nemet za „Volstrit džornal”.
Britanska vlada je u utorak objavila najveće povećanje vojne potrošnje od hladnog rata. Budući nemački kancelar Fridrih Merc već razmatra načine kako da obezbedi dvotrećinsku podršku u Bundestagu i zaobiđe ustavno pravilo koje ograničava javni dug kako bi obezbedio dodatne milijarde evra za opremanje vojske. Danska je prošle nedelje najavila da će u naredne dve godine za odbranu izdvajati tri odsto BDP-a, u poređenju sa 2,4 odsto, koliko je bilo opredeljeno za 2024. godinu. Premijerka Mete Frederiksen izjavila je da je Danskoj potrebno „masovno naoružavanje kako bi izbegla rat”, uputivši svom ministru odbrane gotovo borbeni poklič „kupuj, kupuj, kupuj” (oružje).
U pokušaju da nagovori Trampa da uključi i Kijev u mirovne pregovore s Rusijom i da pruži bezbednosne garancije za razmeštaj evropskih mirovnjaka u Ukrajini, britanski premijer danas dolazi u Belu kuću s novim planovima vojne potrošnje. Velika Britanija planira da s trenutnih 2,3 odsto BDP-a za odbranu od 2027. izdvaja 2,5 procenata – tri godine pre nego što je bilo ranije planirano.
Prema podacima Evropske odbrambene agencije, ukupni vojni izdaci EU porasli su za više od 30 odsto između 2021. i 2024. godine – na otprilike 326 milijardi evra, što čini 1,9 odsto ukupne ekonomske proizvodnje evrobloka. Ali to nije dovoljno da se uhvati korak s Rusijom. Generalni sekretar NATO-a Mark Rute je na Bezbednosnoj konferenciji u Minhenu upozorio da je i tri odsto BDP-a za vojsku nedovoljno.
Posle pobede na izborima lider CDU Fridrih Merc poručio je da će mu apsolutni prioritet biti jačanje Evrope da što je brže moguće ostvari nezavisnost od SAD. Ali, Amerika, sa oko 100.000 vojnika raspoređenih u Evropi i svojim nuklearnim kapacitetima, još je dominantna vojna sila u NATO-u. Vrhovni komandant savezničkih snaga za Evropu oduvek je bio general američke vojske. Takođe američki oficiri su na većini rukovodećih položaja u alijansi.
Stoga je poljski predsednik Andžej Duda veoma skeptičan prema Mercovom predlogu da Evropa možda mora da pronađe zamenu za Severnoatlantsku alijansu: „NATO bez Sjedinjenih Država. Sve je moguće, ali koja je poenta? Ako postoji bezbednosni savez bez Amerike, onda bi njegove garancije bez najjače svetske sile jednostavno bile iluzorne. Ako Nemačka ne želi američke trupe na svom tlu mi ćemo ih vrlo rado preuzeti.”
Buduća evropska odbrana umnogome će zavisiti dve nuklearne sile, Velike Britanije i Francuske, ali i Nemačke. Ukoliko Pariz i Berlin uspeju da povećaju vojnu potrošnju biće potrebne godine da se evropska vojska dovede u zadovoljavajuće borbeno stanje. Prema analizi nemačkog Instituta Kil, evropska odbrambena industrija i dalje se zagreva nakon godina nedovoljnog ulaganja. Oko 80 odsto evropskih nabavki oružja i opreme i dalje dolazi van EU. Velika Britanija je najveći vojni potrošač među evropskim državama. Ali su njene oružane snage oslabljene jer su milijarde funti u u oružju i opremi završile u Ukrajini. Stručnjaci upozoravaju da ni 3,5 odsto BDP-a ne bi bilo dovoljno da se vojska Ujedinjenog Kraljevstva vrati u potrebnu formu.
Napor da Evropa samostalno stane na vojne noge biće mukotrpan. Kako je generalni sekretar NATO-a Mark Rute upozorio: „Rusija za tri meseca proizvede municije koliko cela alijansa za godinu dana”.
Glas javnosti /P02S