Prema komisiji, ovaj rat otvara vrata širem sukobu sa Severnoatlantskim savezom, a neutralnost Švajcarske ne garantuje da zemlja neće biti napadnuta.
Izveštaj sadrži više od 100 preporuka, uglavnom u vezi sa neutralnošću, međunarodnom saradnjom, politikom naoružanja i smerom strateške bezbednosti Švajcarske konfederacije.
"Švajcarska ne sme predstavljati bezbednosnu rupu u Evropi. Njena geografska pozicija u srcu EU očigledno ukazuje na potrebu za saradnjom u oblasti odbrane", navodi se u izveštaju.
"Neutralnost ne sprečava saradnju sa NATO-om u pogledu bezbednosne politike", naglašava komisija, dodajući da "politika neutralnosti mora biti revidirana, više fokusirana na svoju bezbednosnu funkciju i primenjena na fleksibilniji način."
Saradnja sa Severnoatlantskim savezom i EU treba da bude "još više produbljena" ka uspostavljanju "zajedničkih odbrambenih kapaciteta", smatra komisija.
"Baš kao i sve druge evropske zemlje", Švajcarska "je teško zaštićena od hibridnih pretnji", ocenjuje komisija.
Prema izveštaju, hibridni rat predstavlja čak "glavnu pretnju" za zemlju, koja je "interesantna meta" zbog svoje važne infrastrukture u oblastima energetike i međunarodnih plaćanja, "takođe ključnih za Evropu."
Shodno tome, "pristup projektima saradnje EU i NATO treba biti obezbeđen", zaključuje komisija u svom izveštaju.
Švajcarska, koja nema izlaz na more, nije članica NATO-a ni Evropske unije, dok su susedne zemlje - Nemačka, Italija i Francuska članice Severnoatlantskog saveza i EU, dok je Austrija članica EU.
Glas javnosti T02S