Bivša fabrika municije nemačkog biznismena Oskara Šindlera u Brnenecu, u istočnoj Češkoj, zvanično je otvorila vrata kao "Muzej preživelih", posvećen sećanju na Holokaust.
Muzej je otvoren početkom meseca, a tokom godine biće otvoren samo za posebne priredbe, dok će ulaz za širu javnost biti omogućen krajem godine.
Dve izložbe su već postavljene, uključujući izložbu "Počevši od nule", koja prikazuje radove stvaralaca nemačke umetničke škole Bauhaus, nastale tokom Drugog svetskog rata. Posetioci mogu da vide originalne tekstile, grafičke radove i keramiku, od kojih je većina prethodno bila izložena u vili Tugendhat u Brnu.
Druga izložba fokusira se na život u koncentracionim logorima, prikazujući sudbinu preživelih kroz fotografije, dokumente i predmete iz svakodnevnog života, poput kofera, motocikla, bicikla, pribora za jelo i posuđa.
Fabrika u Brnenecu prvobitno je bila fabrika papira, koju je vlasnik Jihak Lev-Ber postepeno transformisao u fabriku tekstila. Nakon uspona nacizma, fabrika je promenila vlasnika, a 1943. godine Oskar Šindler je pretvorio ovu fabriku u proizvodnju municije, koju je koristio kao paravan za spasavanje progonjenih Jevreja.
Kroz različite metode, uključujući falsifikovanje dokumenata i obmanjivanje nacističkih vlasti, Šindler je uspeo da sačuva 1.200 poljskih Jevreja od sigurne smrti.
Šindler je, po završetku rata, od preživelih Jevreja dobio prsten napravljen od zlata ukradenog iz njihovih zuba tokom progona.
Oskar i Emili Šindler proglašeni su 1993. godine za Pravednike među narodima, a ovo odlikovanje dodeljuje se onima koji su tokom rata spasavali Jevreje od Holokausta.
Šindler je posle rata emigrirao i Argentinu gde je živeo do svoje smrti 1974. godine.
Glas javnosti /R02S