Fabričke cene u Kini opale su za 5,4 odsto u junu u poređenju sa istim mesecom prošle godine, pokazali su u ponedeljak podaci Nacionalnog biroa za statistiku. Pad cena proizvođača bio je oštriji od očekivanog, a kineske vlasti mogle bi da posegnu za daljim monetarnim stimulacijama za oživljavanje potražnje.
Referentna nafta Brent, kao i američka nafta WTI pojeftinile su oko 0,9 odsto u ponedeljak pre podne. Naftom Brent trgovalo se po ceni od oko 77,80 dolara za barel, a naftom WTI po 73,20 dolara za barel, prema podacima specijalizovanog portala OilPrice. Obe vrste sirove nafte dobile su u petak oko tri odsto na vrednosti nakon što se javila zabrinutost za stabilnost snabdevanja.
Međutim, rano u ponedeljak u azijskoj trgovini, makroekonomske zabrinutosti ponovo su nadvladale tekuće napore OPEC+ da smanji proizvodnju nafte. Pad indeksa cena proizvođača u Kini u junu bio je najoštriji od 2015. godine, što sugeriše da se kineski ekonomski oporavak usporio.
Analitičari navode da se nade u oporavak cena nafte u drugoj polovini godine zasnivaju na očekivanjima novih podsticaja za kinesku ekonomiju i ekonomskoj otpornosti SAD. Trgovci naftom pažljivo će pratiti ove nedelje izveštaj o inflaciji u SAD za jun i mesečne izveštaje OPEC-a i Međunarodne agencije za energetiku (IEA).
Glas javnosti /B08S