"To je bilo strašno i mračno mesto, sve je užasno smrdelo", rekao je vojnik.
On je bunker posetio nedelju dana nakon što su Hitler i Braunova tu sebi oduzeli život. Dok su se tog 30. aprila 1945. godine ruski vojnici borili da zauzmu kontrolu nad gradom, nekoliko metara ispod zemlje, Hitler je pucao u sebe, dok je Eva zagrizla kapsulu sa cijanidom.
Njihova tela su zatim izneta napolje i spaljena, a zatim su položena u zemlju. Prvi britanski vojnik, kog su Rusi pustili u bunker bio je Hju Lungi, koji je u Berlinu radio kao prevodilac britanskog premijera Vinstona Čerčila.
Decenijama kasnije, Hju je ispričao da je u bunkeru zatekao gomilu pepela i stvari, za koje su vojnici rekli da su pripadali Hitleru i njegovoj ženi.
Hjuu je bilo dozvoljeno da prošeta bunkerom, kao i da nešto odatle ponese kao uspomenu. Tvrdio je da je izneo jedan tom Hitlerove enciklopedije Brokhaus.
Hitler se u bunker preselio u januaru 1945. godine i odatle je vodio i planirao poslednje akcije. Do početka aprila 1945. godine oko 2,5 miliona ruskih vojnika stiglo je u Berlin.
Do centra grada stigli su dve nedelje kasnije, a neke borbe vodile su se svega nekoliko stotina metara od ulaza u bunker.
U ranim jutarnjim satima između 28 i 29. aprila Hitler je u bunkeru diktirao testament, a zatim se oženio Evom Braun. Njihovo venčanje proslavili su u bunkeru uz prisustvo najbližih saradnika.
Tog dana, 29. aprila članovi SS odreda počeli su da uništavaju Hitlerova lična dokumenta. Njegov pas Blondi, otrovan je zajedno sa Evinim ljubimcem.
Poslednjeg dana aprila, Adolf i Eva su izašli iz apartmana, rukovali se sa osobljem. Sekretarica Gertruda Junge se prisetila da je njoj i njenoj koleginici Hitler dao kapsule sa cijanidom.
Poslednje Evine reči, dok je grlila Gertrudu bile su: "Uzmi moj krzneni kaput kao uspomenu. Uvek sam volela lepo obučene žene".
Nakon toga, par se povukao u apartman, gde su zajedno sebi oduzeli život. Kada je osoblje ušlo u sobu, on je bio prekriven krvlju, dok je ona mirisala na gorke bademe, što je karakterističan miris cijanida.
Pregledom Hitlerovih zuba utvrđeno je da na njima takođe ima tragova cijanida.
"Bilo je vlažno, sve je užasno smrdelo. Bilo je dosta prljave odeće. Jedno jako sumorno mesto. U tom trenutku sam pomislio da sam na istorijskom mestu", prisetio se Hju.
On dodaje da je ispred bilo dosta pepela razbacanih stvari.
"Kada sam upitao šta je to, jedan ruski major mi je rekao da su to Hitler i njegova ljubavnica. mislim da tada nije shvatao da to nije trebalo da mi kaže", dodao je Hju.
Kaže da je u bunkeru bilo dosta soba, čak i improvizovana ambulanta u kojoj su stajale staklene bočice u kojima su najverovatnie bili lekovi. Druga soba je bila puna knjiga i ploča.
"Uzeo sam jednu knjigu i kada sam se popeo gore pitao sam da li smem da je zadržim. Rusi su mi dozvolili", kazao je britanski vojnik.
Hju je preminuo 2014. godine u 93. godini. Za života je obišao i zgradu u kojoj je bilo sedište Hitlerove kancelarije, odakle je uzeo delo Hitlerovog stola.
Glas Javnosti/ T02S