Fond Partnerstvo za jaku Ukrajinu počeće sa radom do decembra ove godine, a u naredne tri godine planirano je da se od donatora sakupi do 35 miliona funti (oko 50 miliona dolara).
Planirano je da se sredstva usmere na inicijative koje doprinose jačanju potencijala ukrajinskih regiona, posebno „u pružanju tehničkih saveta vlastima ili obezbeđivanju bespovratnih sredstava koje stvaraju ekonomske mogućnosti i poboljšavaju pristup javnim uslugama za stanovnike juga i istoka Ukrajine“.
Ambasada tvrdi da bi ove inicijative trebalo da dovedu do „poboljšanja kvaliteta javnih usluga, povećanja prihoda domaćinstava i jačih veza među zajednicama podeljenih sukobom“.
Ranije je Odbor za spoljne poslove američkog Senata usvojio dvostranački nacrt zakona o partnerstvu sa Ukrajinom u oblasti bezbednosti kojim se godišnja američka vojna pomoć Kijevu povećava na 300 miliona dolara, uključujući smrtonosno oružje. Američki državni sekretar Entoni Blinken takođe je najavio da će SAD jačati pomoć Ukrajini, uključujući i u oblastima kao što su bezbednost i ekonomija.
Odnosi Moskve i zapadnih zemalja pogoršali su se zbog situacije na istoku Ukrajine, u Donbasu, gde su vlasti 2014. godine započele vojnu operaciju protiv samoproglašene Luganske i Donjecke narodne republike, kao i zbog Krima koji se ujedinio sa Rusijom nakon referenduma na poluostrvu. Zapad je više puta optuživao Moskvu za mešanje u unutrašnje stvari Kijeva. Rusija je, sa svoje strane, mnogo puta isticala da nije strana u unutrašnjem ukrajinskom sukobu i da je zainteresovana da Kijev prevaziđe političku i ekonomsku krizu.
(Sputnik)