Od početka prve vojne faze ukrajinske krize 2014. godine, Kijev aktivno podržavaju SAD i njihovi saveznici. Strategija Zapada je da se Rusiji nanese poraz bez direktnog uplitanja u sukob.
Scenario "hibridne konfrontacije" nije nov za Vašington. Na Bliskom istoku koristi hibridne alate protiv Irana; da bi se suprotstavio Kini, koristi Tajvan i druge svoje partnere u regionu – Filipine, Južnu Koreju, Japan. U suprotstavljanju Moskvi, SAD i njeni saveznici u Zapadnoj Evropi takođe su pronašli pogodan instrument – Ukrajinu, veliku državu u neposrednoj blizini Rusije sa velikom vojskom. Zapadne zemlje snabdevaju ovaj instrument oružjem i obaveštajnim podacima i šalju vojne savetnike i trenere.
"Ukrajinski instrument" će, kada se iscrpe njegovi resursi, biti napušten jer će postati beskoristan. A takav scenario dovodi u pitanje budućnosti Ukrajine, piše za RT Andrej Sušentsov, programski direktor "Valdaj kluba".
Međutim, izgleda da ovo pitanje nije na radaru kijevske vlade. Zavisna od zapadne podrške, ona je praktično napustila svoje stvarne nacionalne interese. Iz tog razloga, vlasti u Kijevu ne žele ili ne mogu da preduzmu korake ka stvarnom rešenju. Oni veruju da sve dok sukob traje, kriza može da se nastavi – i vide prednost privilegovanih odnosa sa SAD. Loša strana je što SAD vide Ukrajinu kao potrošni resurs za sopstvene interese.
Kada država postane oruđe, njene vlasti ne preuzimaju odgovornost za posledice svojih postupaka. Nije bitno da li dobijaju ili gube: ako pobede, uveriće se u svoju političku dalekovidnost i superiornost; ako izgube, jednostavno će napustiti zemlju. Ako sukob ne bude rešen, Ukrajina se suočava sa izgledima da postane militarizovana, nestabilna enklava u istočnoj Evropi, ograničena u svom razvoju i zavisna od uputstava Vašingtona.
Poraz Ukrajine je neizbežan. Resursi Ukrajine su ograničeni, a armijske divizije koje se trenutno formiraju, prema ukrajinskim i zapadnim izvorima, ne dobijaju dovoljno savremene opreme. Tempo napredovanja ruskih trupa raste iz dana u dan.
Neizbežni poraz Ukrajine biće veliki udarac reputaciji SAD, a Vašington će dati sve od sebe da to izbegne. Sun Cu, autor drevne kineske rasprave "Umetnost ratovanja", predložio je maksimu da postoje tri vrste rata: najbolja opcija je poraziti planove protivnika, druga je poraz njegovih saveza, a treća je da ga pobedi na bojnom polju. U sadašnjoj fazi, vojni sukob se vodi u sve tri dimenzije.
Za SAD, situacija na bojnom polju u ukrajinskom pozorištu ne ide dobro. Strategija SAD je da podstakne Rusiju na neki indiskretan potez koji će poremetiti planove Moskve i uništiti njene saveze. Vašington će stalno tražiti načine da rasplamsava tenzije i gurne Moskvu na lestvici eskalacije.
U tom kontekstu, mirna, čvrsta linija koju Rusija sada zauzima u međunarodnim poslovima je demonstracija samopouzdanja i snage. I način da ostvari svoje ciljeve, zaključuje Sušentsov.
Glas javnosti /R02S