Već nekoliko nedelja broj slučajeva infekcije korona virusom munjevito raste, a u poslednjih nekoliko dana SAD iz dana u dan beleži rekordne podatke – u petak je za 24 sata zaraženo 77.638 osoba.
Stručnjaci pretpostavljaju da SAD nikada nisu ni izašle iz prvog talasa infekcija. Sa 129 smrtnih slučajeva u roku od 24 sata, početkom nedelje Teksas je dostigao poražavajući rekord. U toj saveznoj državi od korona virusa umrlo je više od 3.700 ljudi.
U gradovima kao što su San Antonio i Korpus Kristi vlasti su zbog pretrpanih mrtvačnica i krematorijuma naručili kamione hladnjače da bi se pripremili za najgore.
- Nemamo gde drugde da ih smestimo. Užasno je, ali to je činjenica - rekao je gradonačelnik San Antonija Ron Nirenberg.
Šta je izazvalo tako katastrofalnu situaciju? Zašto je broj zaraženih i umrlih toliko brzo počeo da raste samo što je krenuo silaznom linijom? Pozivajući se na nezvanične razgovore s nekoliko službenika Bele kuće, “Njujork tajms” navodi da su tu presudnu ulogu odigrale dve greške američke vlade.
Prva su preterano optimistične prognoze. Radna grupa Bele kuće za borbu protiv korona virusa, na čelu sa Deborom Berks i Entonijem Faučijem, oslanjala se u analizama pre svega na prognoze Univerziteta Vašingtona u Sijetlu koje su bile na meti žestokih kritika. Njihov model je sredinom aprila pokazao da se pandemija povlači, te da će broj zaraženih brzo opadati u narednih nekoliko nedelja.
Fauči je navodno bio podozriv po tom pitanju, jer je situacija u bolnicama širom zemlje davala znatno dramatičniju sliku. Na kraju je, međutim, pobedila Berks, pri čemu je zanemarena činjenica da su statističari u prognozama pošli od pretpostavke da će Amerikanci nastaviti da se pridržavaju ograničenja kretanja i kontakta.
U tom trenutku su, međutim, konzervativni i ekstremnodesničarski američki mediji pomenute mere uzdigli do kulturološkog pitanja, što je predsednik Tramp podsticao odbijajući da nosi masku u javnosti. Desničari su demonstrirali u saveznim državama pod demokratskom vlašću, pozivajući predsednika da “oslobodi” njihove države.
Druga greška je strateške i političke prirode: Trampov tim, između ostalog i zbog optimističnih prognoza, odlučio je da borbu protiv korona virusa prepusti Saveznim Državama. Taj manevar je označio pokušaj da se odgovornost za borbu protiv pandemije sa Bele kuće svale na guvernere. U tu svrhu, Trampov tim je sastavio okvirne smernice, koje će navodno garantovati okončanje “mera zaključavanja” koje je doneo Vašington: pad broja zaraženih, dovoljan broj mesta u bolnicama, povećanje kapaciteta testiranja. Bela kuća je smatrala da je saveznim državama stavila na raspolaganje dovoljno resursa.
Međutim, smernice za suzbijanje kovida-19 nisu bile obavezujuće. Pre svega države pod kontrolom republikanaca, kao što su Teksas i Arizona, ukinule su “lokdaun” i pre nego što su se stekli uslovi za to – na šta ih je podsticao predsednik, koji je brže-bolje hteo da pokrene privredu, kako ne bi ugrozio sopstvene šanse za reizbor u novembru. Posledica: virus se munjevito proširio u državama kao što su Teksas i Arizona.
U borbi protiv novog, većeg “talasa”, savezne države su manje-više upućene na sebe. Dok broj zaražanih na jugu i jugozapadu SAD eksplodira, Tramp je na predizbornom mitingu u Oklahomi govorio o tome kako će “ograničiti” sistematsko testiranje stanovništva, kako broj zaraženih ne bi bio previsok. Predsednik se samo našalio, rečeno je u saopštenju Bele kuće sledećeg dana, da bi dan kasnije Tramp rekao novinarima rekao da je ozbiljno mislio: “Ne šalim se”.
(Izvor: Blic)