Bela kuća je juče zvanično potvrdila da će se Džozef Bajden sastati s kineskim predsednikom Si Đinpingom 15. novembra na marginama samita Azijskopacifičke ekonomske saradnje (APEK) u San Francisku. Ovo će biti drugi susret lidera dve supersile, koji dolazi godinu dana posle razgovora u četiri oka na marginama samita G20 na Baliju.
Dvojica lidera razgovaraće o bilateralnim odnosima SAD i Kine, značaju održavanja otvorenih linija komunikacije i o nizu regionalnih i globalnih pitanja, navodi se u saopštenju. Bajden i Si će razgovarati i o tome kako Vašington i Peking mogu da sarađuju u oblastima gde su njihovi interesi usklađeni, a posebno kad je reč o transnacionalnim izazovima koji utiču na međunarodnu zajednicu.
Kako je rekao jedan zvaničnik američke administracije, očekuje se da će dvojica predsednika otvoreno razgovarati o daljem strateškom pravcu bilateralnih odnosa, ali i o važnosti obnavljanja vojnog dijaloga, ratu Rusije u Ukrajini i sukobu između Izraela i Hamasa u Gazi, prenosi AP.
Iz bezbednosnih razloga još se ne zna gde će se lideri dve najveće svetske ekonomije sastati. Bela kuća je opisno rekla da će to biti negde u oblasti zaliva San Franciska, jer se zbog samita APEK očekuje dolazak hiljada demonstranata u ovaj deo Kalifornije.
Vrlo je malo verovatno da će posle samita biti zajedničke izjave. Najverovatnije će biti izdato saopštenje, jer se ne očekuje da će dve sile uspeti da prevaziđu duboke razlike u vezi s mnogim pitanjima. Kako nezvanično kaže jedan američki zvaničnik, Bajden na susret sa Sijem gleda kao na priliku za „upravljanje konkurencijom, sprečavanje negativnog rizika od sukoba i obezbeđivanje otvorenih kanala komunikacije”.
Razlike u ionako komplikovanim američko-kineskim odnosima samo su se zaoštrile od poslednjeg sastanka Bajdena i Sija pre gotovo godinu dana na marginama samita G20 na Baliju. Peking se bezuspešno bunio zbog novih američkih kontrola izvoza napredne tehnologije, a Bajden je potom naredio obaranje navodnog kineskog špijunskog balona iznad SAD. Usledile su provokacije oko Tajvana i za Peking problematično patroliranje američkih vojnih brodova Južnim kineskim morem.
Bajden će verovatno pokušati da izvrši pritisak na Sija da iskoristi uticaj Kine na Severnu Koreju zbog povećanog tempa testiranja balističkih projektila, ali i zato što Pjongjang obezbeđuje Rusiji municiju za rat u Ukrajini. Zvaničnici Vašingtona očekuju da će američki predsednik takođe dati do znanja Siju da bi želeo da Kina iskoristi svoj sve veći uticaj nad Iranom da Teheranu stavi do znanja da se ne meša u rat Izraela koji vodi protiv Hamasa u Gazi.
Ovo će biti prvi dolazak Si Đinpinga u SAD posle šest godina, kada je 2017. posetio Donalda Trampa na Floridi. Nagoveštaj da bi sastanak dva predsednika mogao da dovede makar do taktičkog popravljanja odnosa Pekinga i Vašingtona proizlazi iz pravog naleta diplomatskih susreta poslednjih nedelja. Nakon posete najvišeg kineskog diplomate Vang Jija Vašingtonu krajem oktobra, u američku prestonicu je stigao i potpredsednik vlade He Lifeng na sastanak sa ministarkom finansija Dženet Jelen.
Dolazak zamenika kineskog premijera u Vašington usledio je nakon razgovora izaslanika Pekinga za klimu Sje Dženhua i njegovog američkog kolege Džona Kerija u Kaliforniji. Kao pripremu terena za susret Sija i Bajdena na marginama samita APEK-a treba dodati i redak sastanak dve strane o kontroli naoružanja.
Uprkos pozitivnoj simbolici ovih pripremnih sastanaka, analitičari smatraju da je neophodno da Peking i Vašington pokažu opipljive rezultate kako bi dokazali da će samit doneti stvarni napredak u odnosima da bi se ubuduće izbegle pogrešne procene i neželjene krize.
Boni Lin iz vašingtonskog Centra za strateške i međunarodne studije očekuje da će sastanak dvojice lidera biti usmeren na upravljanje i stabilizaciju bilateralnih odnosa, poboljšanje komunikacije i smanjenje nesporazuma pre nego što se oni pojave.
„Ni SAD ni Kina ne očekuju da će sastanak Bajdena i Sija dovesti do znatnog poboljšanja ili resetovanja odnosa dve zemlje”, kaže Lin za „Saut Čajna morning post”.