Glas Javnosti

Amerika i Kina bez pomirenja na horizontu

Svet
Autor: Glas javnosti

U San Fran­ci­sku se oče­ku­ju otvo­re­ni raz­go­vo­ri o da­ljem stra­te­škom prav­cu bi­la­te­ral­nih od­no­sa dve su­per­si­le, ali i o va­žno­sti ob­na­vlja­nja voj­nog di­ja­lo­ga.

Be­la ku­ća je ju­če zva­nič­no po­tvr­di­la da će se Džo­zef Baj­den sa­sta­ti s ki­ne­skim pred­sed­ni­kom Si Đin­pin­gom 15. no­vem­bra na mar­gi­na­ma sa­mi­ta Azij­sko­pa­ci­fič­ke eko­nom­ske sa­rad­nje (APEK) u San Fran­ci­sku. Ovo će bi­ti dru­gi su­sret li­de­ra dve su­per­si­le, ko­ji do­la­zi go­di­nu da­na po­sle raz­go­vo­ra u če­ti­ri oka na mar­gi­na­ma sa­mi­ta G20 na Ba­li­ju.

Dvo­ji­ca li­de­ra raz­go­va­ra­će o bi­la­te­ral­nim od­no­si­ma SAD i Ki­ne, zna­ča­ju odr­ža­va­nja otvo­re­nih li­ni­ja ko­mu­ni­ka­ci­je i o ni­zu re­gi­o­nal­nih i glo­bal­nih pi­ta­nja, na­vo­di se u sa­op­šte­nju. Baj­den i Si će raz­go­va­ra­ti i o to­me ka­ko Va­šing­ton i Pe­king mo­gu da sa­ra­đu­ju u obla­sti­ma gde su nji­ho­vi in­te­re­si uskla­đe­ni, a po­seb­no kad je reč o tran­sna­ci­o­nal­nim iza­zo­vi­ma ko­ji uti­ču na me­đu­na­rod­nu za­jed­ni­cu.


Ka­ko je re­kao je­dan zva­nič­nik ame­rič­ke ad­mi­ni­stra­ci­je, oče­ku­je se da će dvo­ji­ca pred­sed­ni­ka otvo­re­no raz­go­va­ra­ti o da­ljem stra­te­škom prav­cu bi­la­te­ral­nih od­no­sa, ali i o va­žno­sti ob­na­vlja­nja voj­nog di­ja­lo­ga, ra­tu Ru­si­je u Ukra­ji­ni i su­ko­bu iz­me­đu Izra­e­la i Ha­ma­sa u Ga­zi, pre­no­si AP.

Iz bez­bed­no­snih raz­lo­ga još se ne zna gde će se li­de­ri dve naj­ve­će svet­ske eko­no­mi­je sa­sta­ti. Be­la ku­ća je opi­sno re­kla da će to bi­ti ne­gde u obla­sti za­li­va San Fran­ci­ska, jer se zbog sa­mi­ta APEK oče­ku­je do­la­zak hi­lja­da de­mon­stra­na­ta u ovaj deo Ka­li­for­ni­je.

Vr­lo je ma­lo ve­ro­vat­no da će po­sle sa­mi­ta bi­ti za­jed­nič­ke iz­ja­ve. Naj­ve­ro­vat­ni­je će bi­ti iz­da­to sa­op­šte­nje, jer se ne oče­ku­je da će dve si­le us­pe­ti da pre­va­zi­đu du­bo­ke raz­li­ke u ve­zi s mno­gim pi­ta­nji­ma. Ka­ko ne­zva­nič­no ka­že je­dan ame­rič­ki zva­nič­nik, Baj­den na su­sret sa Si­jem gle­da kao na pri­li­ku za „upra­vlja­nje kon­ku­ren­ci­jom, spre­ča­va­nje ne­ga­tiv­nog ri­zi­ka od su­ko­ba i obez­be­đi­va­nje otvo­re­nih ka­na­la ko­mu­ni­ka­ci­je”.

Raz­li­ke u iona­ko kom­pli­ko­va­nim ame­rič­ko-ki­ne­skim od­no­si­ma sa­mo su se za­o­štri­le od po­sled­njeg sa­stan­ka Baj­de­na i Si­ja pre go­to­vo go­di­nu da­na na mar­gi­na­ma sa­mi­ta G20 na Ba­li­ju. Pe­king se bez­u­spe­šno bu­nio zbog no­vih ame­rič­kih kon­tro­la iz­vo­za na­pred­ne teh­no­lo­gi­je, a Baj­den je po­tom na­re­dio oba­ra­nje na­vod­nog ki­ne­skog špi­jun­skog ba­lo­na iz­nad SAD. Usle­di­le su pro­vo­ka­ci­je oko Taj­va­na i za Pe­king pro­ble­ma­tič­no pa­tro­li­ra­nje ame­rič­kih voj­nih bro­do­va Ju­žnim ki­ne­skim mo­rem.


Baj­den će ve­ro­vat­no po­ku­ša­ti da iz­vr­ši pri­ti­sak na Si­ja da is­ko­ri­sti uti­caj Ki­ne na Se­ver­nu Ko­re­ju zbog po­ve­ća­nog tem­pa te­sti­ra­nja ba­li­stič­kih pro­jek­ti­la, ali i za­to što Pjon­gjang obez­be­đu­je Ru­si­ji mu­ni­ci­ju za rat u Ukra­ji­ni. Zva­nič­ni­ci Va­šing­to­na oče­ku­ju da će ame­rič­ki pred­sed­nik ta­ko­đe da­ti do zna­nja Si­ju da bi že­leo da Ki­na is­ko­ri­sti svoj sve ve­ći uti­caj nad Ira­nom da Te­he­ra­nu sta­vi do zna­nja da se ne me­ša u rat Izra­e­la ko­ji vo­di pro­tiv Ha­ma­sa u Ga­zi.

Ovo će bi­ti pr­vi do­la­zak Si Đin­pin­ga u SAD po­sle šest go­di­na, ka­da je 2017. po­se­tio Do­nal­da Tram­pa na Flo­ri­di. Na­go­ve­štaj da bi sa­sta­nak dva pred­sed­ni­ka mo­gao da do­ve­de ma­kar do tak­tič­kog po­pra­vlja­nja od­no­sa Pe­kin­ga i Va­šing­to­na pro­iz­la­zi iz pra­vog na­le­ta di­plo­mat­skih su­sre­ta po­sled­njih ne­de­lja. Na­kon po­se­te naj­vi­šeg ki­ne­skog di­plo­ma­te Vang Ji­ja Va­šing­to­nu kra­jem ok­to­bra, u ame­rič­ku pre­sto­ni­cu je sti­gao i pot­pred­sed­nik vla­de He Li­feng na sa­sta­nak sa mi­ni­star­kom fi­nan­si­ja Dže­net Je­len.

Do­la­zak za­me­ni­ka ki­ne­skog pre­mi­je­ra u Va­šing­ton usle­dio je na­kon raz­go­vo­ra iza­sla­ni­ka Pe­kin­ga za kli­mu Sje Džen­hua i nje­go­vog ame­rič­kog ko­le­ge Džo­na Ke­ri­ja u Ka­li­for­ni­ji. Kao pri­pre­mu te­re­na za su­sret Si­ja i Baj­de­na na mar­gi­na­ma sa­mi­ta APEK-a tre­ba do­da­ti i re­dak sa­sta­nak dve stra­ne o kon­tro­li na­o­ru­ža­nja.

Upr­kos po­zi­tiv­noj sim­bo­li­ci ovih pri­prem­nih sa­sta­na­ka, ana­li­ti­ča­ri sma­tra­ju da je neo­p­hod­no da Pe­king i Va­šing­ton po­ka­žu opi­plji­ve re­zul­ta­te ka­ko bi do­ka­za­li da će sa­mit do­ne­ti stvar­ni na­pre­dak u od­no­si­ma da bi se ubu­du­će iz­be­gle po­gre­šne pro­ce­ne i ne­že­lje­ne kri­ze.


Bo­ni Lin iz va­šing­ton­skog Cen­tra za stra­te­ške i me­đu­na­rod­ne stu­di­je oče­ku­je da će sa­sta­nak dvo­ji­ce li­de­ra bi­ti usme­ren na upra­vlja­nje i sta­bi­li­za­ci­ju bi­la­te­ral­nih od­no­sa, po­bolj­ša­nje ko­mu­ni­ka­ci­je i sma­nje­nje ne­spo­ra­zu­ma pre ne­go što se oni po­ja­ve.

„Ni SAD ni Ki­na ne oče­ku­ju da će sa­sta­nak Baj­de­na i Si­ja do­ve­sti do znat­nog po­bolj­ša­nja ili re­se­to­va­nja od­no­sa dve ze­mlje”, ka­že Lin za „Sa­ut Čaj­na mor­ning post”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR