Guverner Montane Greg Gianforte potpisao je zakon o zabrani rada TikToka, čime je Montana postala prva američka država koja je zabranila popularnu aplikaciju za kratke video snimke, javlja Rojters, a prenosi Hina.
Novi zakon, koji će stupiti na snagu u januaru 2024. godine, zabranjuje rad aplikacije TikTok u granicama Montane.
Zakon takođe navodi moguće kazne od 10.000 dolara dnevno za prekršioce, uključujući prodavnice aplikacija.
Kazne se ne bi odnosile na korisnike.
TikTok, koji ima preko 150 miliona američkih korisnika, suočava se sa sve većim pozivima američkih zakonodavaca i vladinih zvaničnika da zabrani aplikaciju širom zemlje zbog zabrinutosti zbog potencijalnog uticaja kineske vlade na platformu.
Međutim, kompanija, koja je u vlasništvu kineske tehnološke kompanije BiteDance, poriče da je ikada delila podatke sa kineskom vladom i rekla da to neće učiniti ako bude zatraženo.
TikTok je saopštio da zakon „krši prava građana Montane iz Prvog amandmana tako što nezakonito zabranjuje TikTok“, dodajući da će oni „braniti prava naših korisnika unutar i izvan Montane“.
Očekuje se da će ova mera, koja bi trebalo da stupi na snagu početkom sledeće godine, biti pravno osporena.
Zabavni video snimci i lakoća korišćenja učinili su je veoma popularnom, a američki tehnološki giganti poput Snepčata i Mete, matične kompanije Fejsbuka i Instagrama, vide je kao konkurentsku pretnju, piše Rojters.
Montana je sredinom aprila usvojila zakon o zabrani TikToka.
Zakon je prihvaćen sa 54 glasa, 43 je bilo protiv, a zakon je sada potpisao i republički guverner te države na severozapadu zemlje, koja ima nešto više od milion stanovnika.
Guverner Đanforte je naglasio da će predlog zakona unaprediti „naš zajednički prioritet da zaštitimo stanovnike Montana od nadzora Komunističke partije Kine“.
Glas javnosti / P40S