Urednica Radija Slobodna Evropa/Radio Sloboda koji finansira SAD u Pragu, privremeno je pritvorena 2. juna.
Ona je ponovo privedena u sredu i optužena da se nije registrovala kao strani agent, za šta je zaprećena kazna do pet godina zatvora.
Kurmaševa je druga američka novinarka koja je ove godine uhapšene u Rusiji.
Moskovski dopisnik Volstrit žurnala Evan Gerškovič, 31, uhapšen je u martu i optužen za špijunažu. Ranije ovog meseca sud u Moskvi je odbio žalbu i odredio mu da ostane u pritvoru. Njegov poslodavac i američka vlada odlučno negiraju optužbe i kažu da ga drže da bi ga trgovali za ruske državljane koji su u pritvoru SAD ili njihovih saveznika.
Alsu Kurmaševa, koja ima i američko i rusko državljanstvo, radi za tatarsko-baškirsku službu RSE/RL. Tatarski i baškirski su blisko srodni jezici kojima govore domorodački narodi u dva centralna ruska regiona. Prema RSE/RL, Kurmaševa, koja živi u Češkoj, otputovala je u Kazanj krajem maja zbog hitne porodične pomoći. Ona je privedena dok je čekala na povratni let i oduzeti su joj ruski i američki pasoš.
Vlasti su je optužile da se nije registrovala kao strani agent i da je prikupljala informacije u ime stranih vlada, navodi Tatar Inform, lokalni državni novinski sajt.
Dmitrij Kolezev, istaknuti ruski novinar, napisao je da je zakon po kome je Kurmaševa optužena napisan tako široko da bi prikupljanje čak i osnovnih informacija o vojnom osoblju, kao što su imena vojnika i brojevi jedinica, moglo biti zabranjeno. „Uzeli su još jednog taoca“, dodao je on.
Rad Kurmaševe se često fokusirao na pitanja sa kojima se suočavaju etničke manjine u centralnoj Rusiji. Nezavisne ruske medijske organizacije i čuvari slobode štampe kažu da ruske vlasti rutinski koriste represivne zakone za uznemiravanje novinara i stilizovanje nezavisnog izveštavanja.
Brojni novinari i kritičari Kremlja označeni su kao „strani agenti“, uključujući dobitnika Nobelove nagrade za mir Dmitrija Muratova.