Glas Javnosti

Američka berza: Akcije pretrpele najgoru nedelju u poslednjih šest meseci

Svet
Autor: Glas javnosti

Akcije odnosno njihov rast tokom petka nije bio dovoljan da preokrene brutalan početak marta za američke berze.

Investitori su analizirali niz ekonomskih podataka i politika predsednika Donalda Trampa. Posebno neizvesnost oko njegovih opsežnih carina usmerenih na tri najveća trgovinska partnera SAD.

Najpraćeniji američki berzanski indeks, S&P 500 (koji je pao 3,1% od prošlog petka), zabeležio je najgore gubitke od nedelje koja se završila 6. septembra. Dow Jones Industrial Average (koji je oslabio za 2,4%) pretrpeo je najgori pad od februara.

To se dogodilo uprkos tome što je Dow u petak porastao za 0,5% (220 poena), dok je S&P viši za 0,6%. Februarski podaci o zapošljavanju bili su nešto slabiji od očekivanja ekonomista. S&P je završio sedmicu na najnižem nivou od početka novembra, uoči izbora.

Tehnološke kompanije veliki gubitnici

Tehnološki Nasdaq Composite i Russell 2000, koji prati manje kompanije sa srednjom tržišnom kapitalizacijom od oko milijardu dolara, pretrpeli su još veće gubitke. Nasdaq je oslabio za 3,5% i pao na najniži nivo od početka oktobra. Russell je izgubio 3,9% i pao je na najniži nivo od juna.


Gubitke su izazvale Trampove neodlučne odluke o carinama. Njegove carine od 25% na kanadsku i meksičku robu, kao i dodatnih 10% na kineski uvoz, stupile su na snagu u utorak. Ali su u četvrtak odložene za većinu kanadskih i meksičkih proizvoda do aprila. Zatim je u petak nagovestio nove carine na određene kanadske proizvode.

„Ne gledam ni u berzu“, rekao je Tramp u četvrtak, dodajući da će postojati „mali kratkoročni prekid“.

Izgubljeno više od tri biliona dolara

Više od tri biliona dolara tržišne vrednosti obrisano je sa S&P indeksa od njegovog rekordnog nivoa 19. februara, prema podacima FactSet-a, dok je indeks oslabio za 6%.

Kada je reč o najvećim gubitnicima na tržištu, kompanija Ilona Maska, Tesla, i proizvođač čipova za veštačku inteligenciju Envidija, pretrpeli su najveće gubitke od 19. februara. Envidija je izgubila 712 milijardi dolara tržišne kapitalizacije. Tesla vredi 322 milijarde dolara manje u istom periodu.

Pored njih, brojne velike kompanije pretrpele su pad cene akcije od 8% ili više ove sedmice. Lista uključuje American Express, Bank of America, Boeing, Citigroup, Costco, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Netflix i Wells Fargo.

Investitori ne vole neizvesnost

Osim verovatnog negativnog uticaja carina na korporativne zarade, barem u kratkom roku, stalne promene u datumima sprovođenja carina i izuzecima dovele su do povećane nesigurnosti. To investitori generalno ne vole.

„Izgleda da je bilo malo trenutaka na tržištima kada je bilo potrebno tumačiti toliko različitih, a ponekad i kontradiktornih podataka o ekonomiji i njenim uticajima“. To je juče klijentima napisao Rik Rider, šef BlackRock-ovog tima za globalne investicije.


Akcije su prvobitno naglo porasle nakon Trampove pobede u novembru, pri čemu je Dow dodao oko 3.000 poena u tri nedelje posle izbora. Ovaj rast bio je podstaknut očekivanjima za smanjenje poreza na dobit i ublažavanje regulativa. Međutim, sentiment investitora se pogoršao kada je Tramp počeo da sprovodi svoju ekonomsku agendu.

„Čini se da se Trampove politike okreću ka manje poslovno prijateljskom pristupu“, primetili su ekonomisti JPMorgan Chase-a Brus Kasman i Džozef Lupton u petak.

S&P je oslabio za oko 4% od Trampove inauguracije u januaru.


Glas javnosti /F04S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR