Fotografija kineskog ambasadora u Kiribatima koji gazi po ljudima pokrenula je debatu. Mnogi su bili zgroženi, drugi kažu - radi se o tradicionalnom dočeku.
Mnogi su ga protumačili kao simbolički prikaz rastućeg uticaja Kine širom Tihog okeana, drugi pak tvrde da se radi o tradicionalnoj praksi koja je pogrešno protumačena.
Fotografija dolaska kineskog ambasador Tanga Songena prikazuje kako on hoda preko leđa mladića koji su se poređali na zemlju pred njim.
Striking picture from Kiribati showing new Chinese Ambassador Tang Songgen welcomed off a plane.
— Michael Field (@MichaelFieldNZ) August 16, 2020
Children lying face down on the ground & ambassador is walking across them. Kiribati national anthem is "Teirake Kaini Kiribati" - “Stand up, Kiribati” pic.twitter.com/IyvAwG9Fg7
Ambasador se drži za ruke za dve žene obučene u narodnu nošnju.
Mnogi posmatrači okarakterisali su sliku kao simbolički prikaz rastućeg kineskog uticaja na naciju u arhipelagu, dok su stanovnici Kiribata objašnjavali da je običaj u pitanju i da je fotografija namerno naopako protumačena.
- Jednostavno ne mogu da zamislim nijedan scenario u kojem je hodanje po leđima dece prihvatljivo ponašanje za ambasadora (ili bilo koju drugu odraslu osobu) - napisao je na Tviteru Konstantin Panajiotou, američki ataše za odbranu na pet pacifičkih ostrva, uključujući Kiribate.
Član australijskog parlamenta Dejv Šarma, koji je nekada služio u misiji u Papui Novoj Gvineji, takođe je rekao kako je iznenađen ovom fotografijom.
S druge strane, mnogi stanovnici Kiribata ističu da je reč o uobičajenoj praksi i da je ovaj formalni gest dobrodošlice izvučen iz konteksta.
Lots of chatter over 1st pic of traditional welcome for Chinese dignitary to #Kiribati; Hardly a peep about 2nd at past PIFS summit in Cook Is; 3rd Samoan siva; 4th Tongan Princess welcome... I don’t think we need to explain our customs, so let’s just say cultural context is key. pic.twitter.com/vEkkoGeP4K
— Josephine Latu (@JoLatuSanft) August 17, 2020
- Ovo je znak poštovanja koje ostrvljani pokazuju prema gostima - napisao je Adlih Ztuks.
Antropolog Katerina Teaiva rekla je da ova simbolika pokazuje čast i gostoprimstvo, a ne pokoravanje, prenosi Gardijan.
- Poznato je da stanovnici Marakeija slede običaje svoje zemlje. Trebalo bi manje da histerišete oko toga i pokažete veće poštovanje prema raznolikostima pacifičkih običaja. Ostrvljani bi trebalo da imaju pravo na kulturno samoodređenje - kazala je.
(Glas javnosti/B92)