Iako je njegova izgradnja koštala 240 miliona dolara, što je u potpunosti finansirala Kina, još nije poznato kada će zvanično početi s radom, izveštava CNN.
Nalazi se u primorskom gradu Gvadaru i završen je još u oktobru 2024. godine. Njegova moderna infrastruktura u snažnom je kontrastu s okolnim područjem - siromašnom i nestabilnom provincijom Balučistan.
Kina je poslednjih deset godina investirala u ovo područje u okviru ogromnog projekta CPEC (Kinesko-pakistanski ekonomski koridor), koji povezuje zapadni deo Kine sa Arapskim morem.
PAKISTAN
— Abhay (@AstuteGaba) October 25, 2024
क्या कोई पाकिस्तानी सच बोल सकता है? क्या आप विश्वास कर सकते हैं?
ये सच है या दर्द ? #Pakistan #72Hoor #Karwachath #Islam #Islamistheproblem #pakistanileaks #Islamisacancer #Iran #Eid #SalmanKhan #Hamas #Sinwar #Hezbollah #Jihad #islamist #Lebanon #Bollywood pic.twitter.com/M4YIQ912uU
GHOST TERMINAL PAKISTAN
— Abhay (@AstuteGaba) February 26, 2025
Watch - Ghost Terminal, No Passengers, No Planes- The Shocking Reality Of Pakistan’s $240m Gwadar Airport
Feb 25,2025
Pakistans newest and most expensive airport, the New Gwadar International Airport, remains eerily empty despite its completion in… pic.twitter.com/tJUcYCSQ1n
Iako se zvanično tvrdi da će projekat doneti razvoj, lokalni stanovnici još ne primećuju promene - nestašice vode i dalje su česte, a električna energija dolazi iz Irana ili se dobija putem solarnih panela. Aerodrom, koji može da primi do 400 hiljada putnika godišnje, ne deluje kao prioritet u gradu sa populacijom od samo 90 hiljada ljudi.
- Ovaj aerodrom nije za Pakistan ili Gvadar. To je za Kinu, tako da mogu da imaju siguran pristup za svoje građane - izjavio je Azim Kalid, stručnjak za međunarodne odnose specijalizovan za kinesko-pakistanske odnose.
CPEC je izazvao nezadovoljstvo u Balučistanu, gde separatističke grupe tvrde da lokalno stanovništvo trpi zbog državnog iskorišćavanja resursa. Već decenijama se bore za autonomiju i često napadaju pakistanske snage i kineske radnike u regionu. Mnogi pripadnici etničke grupe Baluč tvrde da ih vlasti diskriminišu.