Izraelska agresija na pojas Gaze velikih razmera:
"Od 7. oktobra, napad na dostojanstvo i prava palestinskih žena dobija nove i zastrašujuće dimenzije, pošto su hiljade žena postale žrtve ratnih zločina, zločina protiv čovečnosti i genocida koji se nastavlja“. „Države moraju sprečiti i kazniti takve zločine u skladu sa njihovim nadležnostima i u skladu sa Konvencijom o genocidu“.
"Velika kršenja Ove konvencije je počinio Izrael nad Palestincima nakon 7. oktobra, posebno u pojasu Gaze, što je bio genocid u nastajanju”.
„Smatramo da je ovo novi oblik genocida koji se sprovodi modernim sredstvima ratovanja - ratnim sredstvima 21. veka!“
Dok takva izraelska agresija velikih razmera pogađa i žene i muškarce, njen uticaj je rodno određen i nesrazmerno više utiče na žene i devojčice i to na sledeće načine:
• Od 7. oktobra, izraelska agresija velikih razmera na pojas Gaze rezultirala je ubistvom više od 3.250 žena i 5.350 dece. Više od dve trećine (68%) ubijenih Palestinaca su deca i žene. Oko 4.500 ostalih, uključujući oko 3.500 žena i dece, prijavljeni su kao nestali i možda su zarobljeni ili mrtvi ispod ruševina. Štaviše, više od 30.000 Palestinaca je povređeno.
• Ukupan broj Palestinaca, uključujući žene i devojke, ubijenih i povređenih u Pojasu Gaze još uvek nije sveobuhvatan.
• Agresija velikih razmera na Pojas Gaze je tragično rezultirala sve većim brojem palestinskih udovica, pošto je procenjeno da je 2.056 žena postalo glave domaćinstava zbog pogibije svojih muževa.“
• Prema podacima UNRVA (Agencija ujedinjenih nacija za zaštitu i pomoć palestinskim izbeglicama), preko 1,7 miliona ljudi, uključujući 788.800 palestinskih žena i devojaka su prisilno raseljeni sa skoro 930.000 ljudi smeštenih u 156 skloništa za hitne slučajeve koje je napravila UNRVA, širom svih pet upravnih jedinica u pojasu Gaze, uključujući i sever. Raseljeni Palestinci, uključujući žene i devojke, suočeni su sa lošim uslovima života i stalnim izraelskim vazdušnim napadima, pored nedostatka vode, hrane i struje. Prema prvim procenama UNRVA, za 4600 raseljenih trudnica je potrebna medicinsku pomoć.
• Pogoršanje sanitarnih uslova, zajedno sa nedostatkom privatnosti i prostora, stvara zdravstvene i bezbednosne opasnosti, posebno za najugroženije, uključujući adolescentkinje, trudnice i žene nakon porođaja, žene sa invaliditetom i domaćinstva koja vode žene. Hiljade slučajeva akutnih respiratornih infekcija, dijareje i vodenih boginja prijavljeno je među Pa1‹> ti n i‹ o‹ koji su se sklonili u skloništa UNRVA, od kojih su većina žene i deca.
• Usred tekućeg intenzivnog i kontinuiranog izraelskog bombardovanja, deca bez pratnje i razdvojene porodice, uključujući povređene žene i majke, primorane su od strane izraelskih okupacionih snaga da prepuste svoju decu nepoznatoj sudbini i krenu ka jugu.
• Prema UNFPA (Populacioni fond Ujedinjenih nacija), među 2,2 miliona Palestinaca u Pojasu Gaze, četvrtina su žene i devojčice u reproduktivnom dobu - oko 572.000 - kojima je potreban pristup uslugama reproduktivnog zdravlja. Trenutno je 50.000 žena trudno u Pojasu Gaze, a očekuje se da će se 5.552 poroditi u narednih mesec dana, a rezultat je to da će više od 180 žena dnevno biti primorano da rađa u nehumanim, ponižavajućim i opasnim uslovima, jer nemaju pristup medicinskim ustanovama i medicinskim materijal koji im mogu spasiti život.
• Zbog kolektivnog napada Izraela protiv Palestinaca, uključujući prekid snabdevanja gorivom, strujom, vodom, lekovima i bolničkim potrepštinama, trudnice se suočavaju sa velikom verovatnoćom da će porođaj biti obavljen bez anestezije, sanitarnih mera ili, ako je potrebno, hirurške intervencije. Procenjuje se da najmanje 15% ovih porođaja ima komplikacije koje zahtevaju osnovnu ili sveobuhvatnu akušersku negu. Posledica svega je da je već nekoliko žena umrlo pre ili tokom porođaja.
• Očekuje se da će smrtnost porodilja porasti obzirom na nedostatak pristupa adekvatnoj nezi. Psihološki uticaj neprijateljstava takođe ima direktne - a ponekad i smrtonosne - posledice na reproduktivno zdravlje, uključujući porast broja pobačaja izazvanih stresom, mrtvorođenih beba i prevremenih porođaja.
• Štaviše, prema podacima UNFPA, preko 690.000 žena i devojčica sa menstruacijom ima ograničen pristup proizvodima za menstrualnu higijenu.
• Reproduktivno nasilje koje je Izrael, okupaciona sila, izvršio nad palestinskim ženama, novorođenčadima, bebama i decom, krši ljudsko pravo na život prema članu 6 Međunarodne konvencije o građanskim i političkim pravima i smatra se činom genocida prema članu 2 Konvencije o sprečavanju genocida, takođ krši nekoliko članova Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije prema ženama, kao i član 6 Rimskog statuta MKS-a, uključujući „izricanje mera za sprečavanje rađanja unutar grupe”. Takva kršenja su takođe zabranjena Konvencijom protiv torture i Ženevskim konvencijama, uključujući zajednički član 3, jer mogu predstavljati mučenje i druge oblike lošeg postupanja.
• Izrael, okupaciona sila, lišio je palestinske žene i devojke pristupa zdravstvenim uslugama. Prema SZO, od 20. novembra, 26 od 36 bolnica u pojasu Gaze nije funkcionisalo zbog nedostatka goriva, nanete štete, stalnih napada i nesigurnosti. Ostalih 10 bolnica je bilo samo delimično operativno i primale su pacijente, pružajući im izuzetno ograničene usluge.
• Od 7. oktobra, 52 centra primarne zdravstvene zaštite su van funkcije, a 55 ambulantnih vozila je oštećeno izraelskim vazdušnim udarima i bombardovanjem.
• Prema OCHA (Kancelariuja Ujedinjenih Nacija za koordinaciju humanitarnih poslova), od 20. novembra, izraelske okupacione snage su gađale i uništile više od 10.000 zgrada i više od 43.000 stambenih jedinica i oštetile preko 225.000 stambenih jedinica, pri čemu su čitava naselja uništena takozvanim tepih bombardovanjem i ciljanjem naseljenih područja, poput gusto naseljenih izbegličkih kampova i škola u kojima se nalaze hiljade civila, od kojih su većina žene i deca.
Više od 45 odsto stambenih jedinica u Gazi je uništeno ili oštećeno.
• Palestinske žene i devojke su žrtve izraelskog kolektivnog napada na Palestince, uključujući isključenje struje, vode, goriva, hrane i zdravstvenih potrepština. Dok Izrael, okupaciona sila, uskraćuje Palestincima u pojasu Gaze hranu i čistu vodu, palestinske žene i devojke su u opasnosti od izgladnelosti, bolesti i smrti.
• Trudnice i dojilje imaju veće dnevne potrebe za vodom i kalorijskim unosom. Nedostatak hrane i vode širom Pojasa Gaze će imati štetne posledice po njihovo zdravlje i dobrobit. „U Gazi, žene, deca i muškarci su izgladneli, traumatizovani i neprestano bombardovani. Izgubili su svu veru u čovečanstvo i nadu za budućnost. Njihov očaj je postao "opipljiv".
Izraelsko nasilje nad palestinskim ženama i devojkama na Zapadnoj obali. uključujući Istočni Jerusalim:
„To je upozorenje, da ne smemo izgubiti iz vida pogoršanje situacije na Zapadnoj obali, gde su incidenti nasilnog karaktera nad Palestincima sve učestaliji i postali su najgori tokom poslednjih godina"
„Situacija na Zapadnoj obali, uključujući istočni Jerusalim, se ozbiljno pogoršava. Došlo je do nasilja kakvo nije viđeno poslednjih 15 godina."
• Od početka 2023. godine, dve žene i jednu devojku protivpravno su ubile izraelske okupacione snage, jednu od njih tokom izraelske vojne intervencije na izbeglički kamp Dženin. Pored toga palestinske devojke i decu koriste kao živi štit tokom stalnih vojnih invazija.
• Od 7. oktobra noćni napadi na okupiranoj Zapadnoj obali postali su redovna pojava. Prema Komisiji za pitanja pritvorenika i bivših zatvorenika, izraelske okupacione snage su pritvorile više od 3.000 palestinskih civila, uključujući decu, novinare i žene. Masovna proizvoljna pritvaranja eskalirala su tokom izraelske agresije na Gazu, što je deo politike kolektivnog kažnjavanja protiv palestinskog naroda u celini.
• 72 Palestinke pate u izraelskim pritvorskim centrima bez pravne osnove, žrtve su lošeg ophođenja, mučenja i nehumanog postupanja, prema Komisiji za pritvorenike i pitanja bivših pritvorenika. Izraelske okupacione snage su pritvorenice ilegalno lišile sledećih prava, a sve kao vid kolektivne kazne: kontakt sa porodicom i posete porodice, posete advokata, uskraćivanje izlaska u zatvorsko dvorište, upotreba kantine, oduzimanje električnih naprava, ograničavanje vremena za tuširanje na 15 minuta za sve zatvorenice u sobi, konstantni upadi u sobe koje prate fizički napadi i pretnje smrću.
• Prema OCHA i od 21. novembra 2023. godine, Izraelske okupacione snage su uništile više od 10.037 palestinskih građevina na Zapadnoj obali, uključujući Istočni Jerusalim, što je rezultiralo raseljenjem više od 14.712 Palestinaca, uključujući žene i devojke i na taj način im onemogućili da zarade za život i dobiju potrebne usluge
• Palestinske žene i devojke su žrtve doseljeničkog terorizma, uključujući stalne napade na civile, njihove domove, svojinu i farme. U februaru 2023. godine, bar 400 izraelskih doseljenika je napalo nekoliko palestinskih sela u Nablusu, uključujući Huvaru što je rezultiralo smrću jednog Palestinca i povredama stotine drugih. Izraelski doseljenici su spalili više od 30 kuća i najmanje 100 automobila. Ovaj teroristički napad se završio raseljenjem nekoliko porodica, uključujući žene i decu.
• Štaviše izraelski doseljenici su napadali i palestinske žene dok su skupljale masline, u različitim selima duž Zapadne obale, uključujući i Istočni Jerusalim.
• OCHA je od 7. oktobra zabeležila preko 256 napada doseljenika na palestinske civile, uključujući žene i decu. Od toga 31 napad bio fizičko nasilje nad Palestincima (rezultiralo smrću i povredama), 189 napada na privatnu svojinu Palestinaca, a 36 napada je uključivalo fizičko nasilje nad Palestincima, kao i uništavanje imovine.
• Trećina ovih incidenata je uključivala pretnje vatrenim oružjem sa pucnjavom. U pola slučaja je izraelska vojska pratila ili čak pomagala napadače.
• Izraelska okupaciona sila je ograničila kretanje palestinskim ženama i devojkama, to je intenzivirano duž Zapadne obale, uključujući Istočni Jerusalim, od oktobra 2023. Ovo uključuje zatvaranje izraelskih vojnih punktova, manjak sigurnosti, zabrane kretanja, napade na medicinske centre i osoblje, ograničenje kretanja ambulantnim vozilima i medicinskim radnicima i rezultira odsecanjem pristupa osnovnoj nezi i bolnicama koje su potrebne ženama.
• Doseljenici su takođe uvodili ograničenja kretanja, blokirajući puteve palestinskim zajednicama, čime su im ograničili pristup osnovnim uslugama i sredstvima za život. U nekim slučajevima doseljenici su uništavali izvore vode, koji su osnovna potreba stočarskih naselja. Humanitarna pomoć, uključujući zdravstvenu negu i obrazovanje su takođe stali sa pojačanjem restrikcija.
• Sve učestaliji napadi doseljenika i ograničenja kretanja su rezultirali iseljavanjem više od 1.000 Palestinaca, uključujući žene i decu duž Zapadne obale, od sedmog oktobra.
POTREBNO JE PREUZETI SLEDEĆE KORAKE:
• Izraelska okupaciona sila mora odmah prestati agresiju velike skale u Pojasu Gaze, masakr nad civilima, većinom nad ženama i decom, takođe moraju podići blokadu i kaznenu opsadu nad Pojasom Gaze i dozvoliti pristup hrani, vodi, gorivu, električnoj energiji, medicinskim uslugama, kao i specijalne potrebe za žene i devojke, bez ikakvih ograničenja i ultimatuma.
• Međunarodna zajednica ima odgovornost da prekine sve nelegalne i užasne prakse i propise koje sprovodi izaelski okupator. Prema tome, Izrael, okupaciona sila mora da prekine sa nelegalnom doseljeničko - kolonijalnom okupacijom palestinske teritorije i sve prakse kolektivnog kažnjavanja, etničkog čišćenja i prisilnog preseljenja Palestinaca.
• Međunarodna zajednica mora ispuniti svoju odgovornost u zaštiti žena i devojaka u vreme rata, i mora preduzeti kolektivne i individualne praktične mere u zaštiti prava palestinskih žena i devojaka, uključujući njihova prava za samoopredeljenjem i nezavisnošću, kao i da zaustave Izraelsku okupaciju velike skale na Pojas Gaze i masakr civila.
• Izrael, okupaciona sila, treba da bude odgovoran za sistematsko kršenje prava i zločine protiv palestinskih žena i devojaka , koji predstavljaju progon i zločin protiv čovečnosti, u cilju završavanja ilegalne doseljeničko - kolonijalne okupacije i režima aparthejda.