Uprkos ponovnom otvaranju privreda, predviđa se da će se globalni rast smanjiti za 4,4 odsto, rekao je MMF u svom najnovijem izveštaju "World Economic Outlook" (WEO), objavljenom ranije ove sedmice. Iako izgledi signaliziraju reviziju naviše za 0,8 odsto, u odnosu na prethodnu prognozu tela, ova godina još uvek označava najgoru krizu od Velike depresije 1930-ih.
-Ova nadogradnja takve rezultate duguje nešto slabijim ishodima u drugom tromesečju, kao i znacima snažnijeg oporavka u trećem tromesečju, delimično nadoknađenim padom u nekim privredama u nastajanju i razvoju, navodi se u izveštaju
Očekuje se da se većina zemalja neće oporaviti pre sledeće godine, kada bi globalna proizvodnja trebala porasti za 5,2 odsto. Ova revizija označava pad za 0,2 odsto, u odnosu na MMF-ovu projekciju iz juna
Kina će biti jedini izuzetak u ovoj sumornoj prognozi jer može da izbegne recesiju, pa čak i da proširi svoju ekonomiju, iako ne toliko kao prethodnih godina. MMF predviđa da će kineski bruto domaći proizvod (BDP) skočiti 1,9 odsto u 2020. godini, dok će se druge ekonomije u usponu se umanjiti za 5,8 odsto.
-Osim Kine, gde se očekuje da će ove godine proizvodnja premašiti nivo 2019., predviđa se da će proizvodnja i u naprednim privredama, u zemljama u razvoju i privredama u razvoju ostati ispod nivoa 2019. čak i sledeće godine”, piše u izveštaju koji je sastavila glavna ekonomistkinja MMF-a Gita Gopinat.
Kina je bila prva zemlja koja se suočila s izbijanjem Kovida-19, a ujedno je i prva koja je zaustavila širenje virusa u zemlji, dok zaraza nastavlja rasti širom sveta.
Kineski oporavak brži od očekivanog temelji se i na velikoj potražnji za medicinskom opremom i elektronikom potrebnom za rad od kuće, napomenula je Gopinat. To je na kraju podstaknulo izvoz zemlje, koji je u porastu nekoliko uzastopnih meseci.
Ekonomistkinja MMF-a rekla je da učinak Kine može imati pozitivan uticaj na druge zemlje, posebno na njene susede. Međutim, dugogodišnji uspon globalne ekonomije na onaj nivo aktivnosti pre koronavirusa i dalje je sklon padovima, upozorilo je telo u svojim nedavnim procenama.
-Virus se ponovo širi, što dovodi do lokalizovanih mera zaključavanja. Ako bi se stanje dodatno pogoršalo i ako se pogoršaju izgledi za lečenje i otkriće i razvoj vakcine, danak na ekonomskim aktivnostima bio bi ozbiljan i verovatno pojačan ozbiljnim previranjima na finansijskom tržištu, napisala je Gopinat.
(Glas Javnosti/logicno. com)