Oružje inspirisano naučnom fantastikom kombinuje impulse mikrotalasnog zračenja u jedan snažan snop - baš kao laseri koji uništavaju planete prikazani u „Ratovima zvezda”.
Da bi se spojili, elektromagnetni impulsi moraju da pogode potpuno istu metu u roku od 170 trilionitih delova sekunde. To zahteva nivoe vremena preciznije od atomskih satova na naprednim GPS satelitima – što je podvig koji se ranije smatrao nemogućim. Međutim, oružje je sada završilo eksperimentalna ispitivanja za potencijalnu vojnu primenu zahvaljujući otkrićima u „ultra-visoko preciznoj sinhronizaciji“.
Ovo bi moglo da se koristi za „postizanje višestrukih ciljeva kao što su podučavanje i obuka, verifikacija nove tehnologije i vojne vežbe“, kažu stručnjaci. Dok su tačni detalji oružja i dalje visoko poverljivi, kineski akademski časopisi sugerišu da se ovakvo mikrotalasno oružje razvija za upotrebu u svemiru. Iako možda nema moć da raznese planetu, može da izazove pustoš na neprijateljskim komunikacijama ili GPS satelitima, piše Dejli mejl.
Prema South China Morning Post-u, tajno svemirsko oružje koristi niz od sedam „vozila” koje ispaljuju mikrotalase. Ova vozila su pozicionirana na velikom području, ali pucaju zajedno da pogode svoj cilj jednim, snažnim napadom.
Naučnici koji stoje iza ovog uređaja kažu da većina mikrotalasnog oružja „nema formirane efikasne borbene sposobnosti“ zbog ograničenja snage. Spajanjem nekoliko talasa u jedan impuls, međutim, rezultujuća snaga može da bude dovoljno jaka da savlada neprijateljski satelit.
Ono što funkcionisanje ovog oružja čini izazovnim, je to što kombinovanje mikrotalasnih impulsa zahteva sinhronizaciju rafala sa nikada ranije viđenim nivoima preciznosti. Čak ni atomski sat na kineskoj svemirskoj stanici Tjangong, koji propušta samo jednu sekundu svakih nekoliko milijardi godina, ne može da dostigne potrebne nivoe preciznosti. Kineski naučnici, međutim, kažu da su sada uspeli da prevaziđu ove izazove povezivanjem svakog od vozila optičkim kablovima. Iako su tačne specifikacije ostale tajna, Kinezi su prošle godine uspeli da postignu tačnost vremenske sinhronizacije od samo 10 trilionitih delova sekunde na udaljenosti od 1.800 km.
Oružje je razvio Xian Navigation Technologi Research Institute u okviru China Electronics Technologi Group Corporation. Ova organizacija je u prošlosti bila glavni dobavljač oružja za elektronsko ratovanje za Narodnooslobodilačku vojsku.
1. Sedam mikrotalasnih vozila je povezano optičkim vlaknimaž
2. Vozila koriste lasere za merenje svoje tačne pozicije
3. Vozila ispaljuju impuls mikrotalasne energije sa izuzetno preciznim tajmingom
4. Svih sedam snopova pogađaju metu tačno u istom trenutku
5. Neprijateljske satelitske komunikacije su izbrisane
Da bi se obezbedilo da mikrotalasni impulsi pogode potpuno istu tačku, oružje, takođe, koristi uređaje za lasersko pozicioniranje kako bi se postigla navigacija na nivou milimetra.
Analizom vremenskih i pozicionih podataka, mobilni komandni centar može zatim da izda komandu za napad – aktivirajući svako od sedam vozila istovremeno.
Istraživači kažu da mikrotalasni zraci mogu da postignu kombinovani efekat „1+1>2”, nagoveštavajući da bi kombinovana snaga mogla da bude veća od zbira njenih delova.
Rezultujući energetski puls je više nego dovoljan da uništi neprijateljski satelit.
Studije su otkrile da bi oružje sposobno da isporuči samo jedan gigavat snage bilo dovoljno da napravi ozbiljnu štetu satelitima u orbiti blizu Zemlje.
Poslednjih godina, vojske širom sveta su se utrkivale da razviju novu generaciju „oružja sa direktnom energijom“. Za razliku od konvencionalnog oružja, koje koristi projektile ili eksploziv, ovo oružje koristi snažne eksplozije elektromagnetnog zračenja da bi poremetilo ili uništilo svoje mete. Već je postignut značajan napredak u oružju sa direktnom energijom koje koristi lasere za sagorevanje trupova projektila i dronova.
Lasersko oružje British Dragonfire, na primer, dovoljno je snažno da ispali dron iz vazduha i dovoljno precizno da pogodi novčić od 1 funte sa udaljenosti od pola milje.
Umesto da progori kroz svoje mete, mikrotalasno oružje koristi intenzivne rafale elektromagnetnog zračenja da poremeti električna kola. Ispitivanja mikrotalasnog oružja su već pokazala da ono može da bude efikasno i protiv malih ciljeva kao što su dronovi. Tactical High-Pover Operational Responder (THOR), razvijen od strane istraživačke laboratorije američkog vazduhoplovstva, koristi široke nalete energije da bi uklonio čitave rojeve dronova. Prednost je što je ovo oružje jeftino, lako za rukovanje i ne koristi nikakve projektile, što smanjuje rizik od kolateralne štete.
Pokazalo se, međutim, da je mikrotalasno oružje teško za gađanje i nema dovoljnu preciznost na većim dometima. Prevazilaženjem ograničenja snage, kombinovano oružje mikrotalasne energije moglo bi da bude ključ za dovođenje ovog potencijalno razornog oružja na granicu svemirskog ratovanja.
Kako se vojske sve više oslanjaju na satelitska posmatranja i komunikacije, raste interesovanje za oružje koje može da gađa satelite.
Satelitske mreže obezbeđuju infrastrukturu koja podržava smrtonosne rakete navođene GPS-om, udare dronova i kretanje trupa na zemlji.
To znači da bi onesposobljavanje neprijateljske komunikacije, elektronskim ili fizičkim putem, moglo da pruži odlučujuću prednost u sukobu.
Prošlog meseca, SAD su otkrile svoje moćno oružje za ometanje satelita, dizajnirano da isključi ruske ili kineske komunikacije na početku sukoba.
Svemirske snage SAD su tada obelodanile da se pripremaju za raspoređivanje novog sistema za ometanje satelitskih komunikacija, osmišljenog kako bi onemogućio kineskim i ruskim satelitima prikupljanje informacija o američkim snagama tokom potencijalnih sukoba. Ovaj novi ometač, poznat kao Remote Modular Terminal (RMT), ima za cilj da spreči neprijateljske satelite da prenose obaveštajne podatke o aktivnostima SAD, ali nije namenjen za zaštitu američkih satelita od ometanja.
Pentagon je RMT testirao ranije ove godine na tri različite lokacije, a planirano je da prvih 11 od ukupno 24 uređaja bude raspoređeno u narednim mesecima, dok se kompletna serija očekuje do kraja godine na tajnim lokacijama.
Novi RMT ometači su „mali, prenosivi i niskobudžetni”, dizajnirani posebno za primenu u udaljenim i zahtevnim okruženjima kako bi zaštitili američke snage. Oni dopunjuju postojeće sisteme za ometanje, uključujući veći Counter Communications System i srednje veličine Meadowlands, koji je doživeo tehničke teškoće i čija primena je odložena.
Sa modularnim dizajnom koji koristi komponente sa komercijalnog tržišta, ovi ometači poboljšavaju sposobnost SAD da odgovore na pretnje iz svemira bez stvaranja orbitalnog otpada.
I dok SAD karakterišu ovu tehnologiju kao „defanzivnu”, Viktorija Samson, stručnjak za svemirsku bezbednost iz Secure World fondacije, smatra je „ofanzivnom protivsvemirskom sposobnošću”, jer aktivno cilja suparničke satelitske sisteme.
Glas javnosti/magazin.politika.rs