Sud u Londonu će odlučiti da li je rudarski gigant BHP Grup odgovoran za najgoru ekološku katastrofu u Brazilu pre 10 godina kada se nakon urušavanja brane izlilo hiljade tona toksičnog otpada u reku zbog čega je umrlo 19 ljudi i pričinjena ogromna materijalna šteta.
Sudija Finola O’Farel rekla je da će doneti odluku u vezi grupne tužbe u ime 600.000 Brazilaca u kojem tužioci traže 36 milijardi funti (42,9 milijardi evra) odštete od australijske rudarske kompanije BHP.
Slučaj se vodi u Britaniji jer je jedno od dva glavna pravna lica BHP u to vreme bilo sa sedištem u Londonu.
BHP poseduje 50 odsto Samarka, brazilske kompanije koja upravlja rudnikom gvožđa gde je 5. novembra 2015. godine pukla brana jalovine nakon čega se rudnog otpada dovoljno da se napuni 13.000 olimpijskih bazena izlilo u reku Doče na jugoistoku Brazila.
Mulj od puknute brane uništio je selo Bento Rodrigez u državi Minas Žerais i teško oštetio druga naselja. Katastrofa je takođe ubila 14 tona slatkovodne ribe i oštetila 660 kilometara reke Doče, prema studiji Univerziteta u Alsteru. Reka, koju domoroci iz plemena Krenaka poštuju kao svetu, tek treba da se oporavi.
„Zbog velike kontrole nad operacijama Samarka, BHP je imao mnogo prilika da spreči katastrofu, ali nije to učinio i umesto toga je dozvoljavao i čak ohrabrivao da se brana podigne, konstantno zalagajući se za sve veću proizvodnju u rudniku“, rekao je advokat Alan Čo Čoi u svojoj završnoj reči.
Advokat odbrane je sa druge strane tvrdio da BHP nije vlasnik niti je upravljao branom Fundao i da kompanija nije odgovorna za zagađenje. Kompanija je takođe saopštila da je rok za podnošenje tužbe istekao pre nego što je tužba podneta.
Suđenje je počelo u oktobru, samo nekoliko dana pre nego što je savezna vlada Brazila postigla nagodbu vrednu više milijardi dolara sa rudarskim kompanijama. Prema sporazumu, Samarko pristao je da plati 132 milijarde reala (21 milijardu evra) kako bi se nadoknadila šteta ljudima, životnoj sredini i lokalnoj infrastrukturi.
Glas Javnosti/ N07S