Tim norveških istraživača otkrio je prošlog meseca brod potopljen pre gotovo 700 godina, dok su mapirali ogromno jezersko dno. Brod, koji se procenjuje da potiče iz perioda između 1300. i 1800. godine, pronađen je na dnu najvećeg norveškog jezera, Mjøse, na dubini od 1.350 stopa. Ova značajna arheološka otkrića deo su vladinog istraživačkog projekta.
Øyvind Ødegård, pomorski arheolog sa Norveškog univerziteta za nauku i tehnologiju, izjavio je za Live Science da je, prilikom ulaska u ovaj projekat, bio siguran da će pronaći skrivena blaga zbog značaja jezera Mjøsa kao trgovinskog puta još od vikinškog doba. Prema njegovim rečima, brod je u gotovo savršenom stanju zbog nedostatka talasa u jezerskoj vodi, što je doprinelo očuvanju strukture broda tokom vekova.
Brod potonuo zbog loših vremenskih uslovaIstraživači pretpostavljaju da je brod potonuo usled loših vremenskih uslova, jer je pronađen usred jezera. Analizom korozije i stila kormila, Ødegård je naveo da je brod verovatno iz perioda između 1300. i 1800. godine, jer centralni kormilar je počeo da se koristi tek u kasnim 1200-im. Fotografije sa dublje analize pokazuju da je brod pravljen od drva korišćenjem tradicionalne vikinške tehnike preklapanja dasaka.
Istraživanja nastavljaju sledeće godineIako su istraživači pokušali da snime detalje broda, loši vremenski uslovi su im onemogućili dalja istraživanja. Ødegård je najavio da će se tim ponovo vratiti na lokaciju sledeće godine kako bi nastavio sa snimanjem. Ranije ekspedicije u plićim vodama Mjøse jezera već su otkrile oko 20 brodskih olupina, dok je Misija Mjøsa prva koja istražuje najveće dubine jezera.
Glas javnosti /B06S