Glas Javnosti

"MESEČEV SNAJPER": Japan lansirao lunarni lender SLIM u svemir!

Svet
Autor: Glas javnosti

Japan je u četvrtak lansirao svemirsku letelicu za istraživanje Meseca na domaćoj raketi H-IIA, nadajući se da će postati peta zemlja u svetu koja je sletela na Mesec početkom sledeće godine.

Japanska agencija za istraživanje svemira (JAKSA) saopštila je da je raketa poletela iz svemirskog centra Tanegašima u južnom Japanu kako je planirano i da je uspešno pustila pametni lender za istraživanje Meseca (SLIM). Nepovoljni vremenski uslovi doveli su do tri odlaganja za nedelju dana prošlog meseca.



Nazvan „mjesečev snajperista“, Japan ima za cilj da sleti SLIM u krugu od 100 metara od cilja na površini Mjeseca. Očekuje se da će misija vredna 100 miliona dolara početi sletanje do februara nakon duge putanje prilaza koja štedi gorivo.


„Veliki cilj SLIM-a je da dokaže sletanje visoke preciznosti... kako bi se postiglo sletanje gde želimo na površinu Meseca, umesto sletanja gde možemo, rekao je predsednik JAKSA-e Hiroši Jamakava na konferenciji za novinare.

Nekoliko sati nakon lansiranja u četvrtak, JAKSA je rekla da je primila signale od SLIM-a koji pokazuju da radi normalno.

Lansiranje dolazi dve nedelje nakon što je Indija postala četvrta nacija koja je uspešno spustila svemirski brod na Mesec sa svojom misijom Chandraiaan-3 na neistraženi južni pol Meseca. Otprilike u isto vreme, ruski lender Luna-25 srušio se dok se približavao Mesecu.



Dva ranija pokušaja Japana sletanja na Mesec su propala u poslednjih godinu dana. JAKSA je izgubila kontakt sa lenderom OMOTENASHI i pročistila pokušaj sletanja u novembru. Lender Hakuto-R Mission 1, koji je napravio japanski startup ispace (9348.T), srušio se u aprilu dok je pokušavao da se spusti na površinu Meseca.


SLIM je postavljen da dotakne bližu stranu Meseca blizu Mare Nectaris, lunarnog mora koje se, gledano sa Zemlje, čini kao tamna tačka. Njegov primarni cilj je testiranje napredne optičke tehnologije i tehnologije obrade slike.

Nakon sletanja, letelica ima za cilj da analizira sastav olivinskih stena u blizini lokaliteta u potrazi za tragovima o poreklu meseca. Nijedan lunarni rover nije učitan na SLIM.

Raketa H-IIA od četvrtka je takođe nosila satelit Ks-Rai Imaging and Spectroscopi Mission (KSRISM), zajednički projekat JAKSA, NASA-e i Evropske svemirske agencije. Satelit ima za cilj da posmatra vetrove plazme koji teku kroz univerzum za koje naučnici smatraju da je ključ za razumevanje evolucije zvezda i galaksija.


foto:tviter/printscreen

Zemaljske stanice na Havajima i Japanu primile su signale od KSRISM-a ubrzo nakon lansiranja koji potvrđuju da su solarni paneli satelita uspešno raspoređeni, saopštila je JAKSA.


Mitsubishi Heavi Industries (7011.T) je proizveo raketu H-IIA i upravljao lansiranjem, što je označilo 47. lansiranje H-IIA u Japanu od 2001. godine, čime je stopa uspeha vozila blizu 98%.


foto:tviter/printscreen

JAKSA je suspendovala lansiranje H-IIA koji nosi SLIM na nekoliko meseci dok je istraživala kvar svoje nove rakete srednjeg dizanja H3 tokom njenog debija u martu. Japan planira da povuče H-IIA nakon njegovog 50. lansiranja 2024. godine.

Japanski premijer Fumio Kišida rekao je u objavi na društvenim mrežama nakon lansiranja u četvrtak da je razvoj vodećih raketa od suštinskog značaja za nezavisne svemirske aktivnosti Japana.

„Pojačaćemo zamah ka uspešnom ponovnom lansiranju rakete H3“, objavio je Kišida na društvenim medijima Ks, ranije poznatim kao Tviter.


foto:tviter/printscreen

Japanske svemirske misije su se suočile sa drugim nedavnim neuspesima, sa neuspehom lansiranja male rakete Epsilon u oktobru 2022, nakon čega je usledila eksplozija motora tokom testa u julu.


JAKSA planira zajedničku misiju lunarnog polarnog istraživanja (LUPEKS) sa Indijskom organizacijom za istraživanje svemira posle 2025. godine, u kojoj će japanska raketa H3 preneti sledeći indijski lunarni uređaj u svemir.

Zemlja takođe ima za cilj da pošalje astronauta na površinu Meseca u drugoj polovini 2020-ih, kao deo NASA-inog programa Artemis.


Glas javnosti 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR