Razvila je kompanija Sceye i njen naziv je Sceye HAPS (platformska stanica na velikim visinama). Koristi solarnu energiju da se kreće stratosferom i usmerava internet velike brzine ka ljudima u udaljenim zajednicama. Na nju može da se poveže svako i to može da učini direktno, putem svog telefona, tableta ili nekog drugog uređaja, kao i sa bilo koje lokacije.
Ova letelica nema posadu i dugačka je 65 metara. Poleće vertikalno i kreće se na visinama između 18.300 i 19.800 metara.
Tokom dana napaja se putem solarnih panela, a noću uz pomoć baterije.
U ovom trenutku u stanju je da lebdi mesecima između intervala za servisiranje i pored toga što može da usmerava internet ka zabačenim krajevima planete, može da posluži i u druge korisne svrhe kada je reč o planeti.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Kako se navodi na sajtu kompanije, letelica je u stanju da dostavlja fotografije planete u realnom vremenu. Može da nosi i senzore koji bi pratili emisije štetnih gasova iz proizvodnih pogona (takođe u realnom vremenu), kao i da prati brodove koji su u nevolji ili one koji se bave nelegalnim aktivnostima. U stanju je da uoči i izbijanje šumskih požara ili drugih prirodnih katastrofa.
Trenutno je deo projekta koji se realizuje u Novom Meksiku u SAD, gde konzorcijum telekomunikacionih kompanija nastoji da obezbedi univerzalni pristup širokopojasnom internetu američkoj Navaho zajednici.
Učestvuje i u petogodišnjoj studiji američke Agencije za zaštitu živote sredine čiji je cilj praćenje i merenje emisije metana.
Glas javnosti /F04S