Glas Javnosti

"BAŠTA HOBOTNICA": Naučnici rešili misteriju "bašte hobotnica" u ponoćnoj zoni okeana

Svet
Autor: Glas javnosti

Dubokomorske hobotnice su tipično usamljena bića koja naseljavaju hladne vode u jednom od najizazovnijih okruženja na Zemlji.

Otkriće hiljada glavonožaca sa osam nogu oko 2 milje ispod površine okeana iz 2018. godine iznenadilo je i fasciniralo pomorske naučnike u jednakoj meri. Konzorcijum hobotnica okupljen oko hidrotermalnog otvora - otvora na morskom dnu gde se izlivaju tople tečnosti bogate hemikalijama - oko 3.200 metara dole u onome što je poznato kao ponoćna zona, mesto večne tame.


Foto: printscreen/youtube

Vrt hobotnica  — pronađen na malom brdu blizu podnožja Davidson Seamounta, ugašenog podvodnog vulkana 80 milja (128,7 kilometara) jugozapadno od Montereja u Kaliforniji — ova vrsta hobotnica nosi naziv Muusoctopus robustus, koju je istraživački tim nazvao bisernom hobotnicom jer izgledaju kao biser kad ih gledate naopačke dok štite svoja jaja.

Nalaz je najveća poznata agregacija hobotnica na planeti - istraživači su izbrojali više od 6.000 hobotnica u samo jednom segmentu lokacije.


„Mislimo da tamo može biti oko 20.000 hobotnica. I pitanje je, pa, zašto su oni tamo? I zašto su baš tu nastanili? Izgleda da je topla voda koja izvire iz ovih izvora ključ zašto se ove životinje tamo razmnožavaju“, rekao je Džim Beri, viši naučnik sa Instituta za istraživanje akvarijuma u zalivu Monterej.

Istraživači veruju da hobotnice migriraju do dubokomorskih termalnih izvora u tolikom broju da bi se parile i gnezdile. Nakon polaganja jaja, buduće mame hobotnice održavaju jaja čistima i štite ih od predatora. Toplije temperature ubrzavaju embrionalni razvoj stvorenja.


Temperatura vode u okolini na 10.500 stopa je 35 stepeni Farenhajta (1,6 stepeni Celzijusa). Međutim, temperatura vode u pukotinama u vrtu hobotnica dostiže oko 51 stepen Farenhajta (11 stepeni Celzijusa).

Prisustvo odraslih mužjaka i ženki hobotnica, jaja u razvoju i mladunčadi hobotnice ukazuje da se ovo mesto  koristi isključivo kao leglo i rasadnik. 

Istraživači veruju da je toplota iz termalnih izvora povećala metabolizam ženki hobotnice i njihovih jaja, smanjujući vreme potrebno za inkubaciju i smanjujući verovatnoću da jaja pojedu grabljivice. Međutim, nije jasno da li je ova toplina apsolutno neophodna da bi se ova vrsta razmnožavala i gnezdila ili nešto što jednostavno vole da traže.


Glas javnosti 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR