Pogačar je na svetskom prvenstvu u drumskoj vožnji koje je održano u Kigali, Ruanda, od 21. do 28. septembra dominirao, u stilu osvojio titulu koja je drugima sve vreme bila van domašaja.
U nedelju, na teškom usponu, Pogačar je "oduvao" konkurenciju od koje se odvojio mnogo pre samog cilja, održao sigurnu prednost ispred Remka Evenpoela i na najbolji način, šampionski, stavio tačku na još jednu izvanrednu trku.
Pogačar je prešao ciljnu liniju nakon 267,5 km, uključujući poslednjih 67 km solo vožnje, ispred "srebrnog" Belgijanca Remka Evenepola i "bronzanog" Irca Bena Hilija.
Dvadesetsedmogodišnji Pogačar je tako odbranio "duginu" majicu osvojenu prethodne godine u Cirihu.
Tadej Pogačar je tako osvojio petu pojedinačnu medalju Slovenije na svetskim prvenstvima.
Takođe ima bronzanu medalju iz Glazgova 2023. i prošlogodišnje zlato u Cirihu, je Primož Roglič osvojio i srebro i bronzu u Bergenu 2017. (hronometar), a Andrej Hauptman u Lisabonu 2001.
Najbolji biciklista sveta postao je osmi takmičar u 98-godišnjoj istoriji koji je odbranio titulu šampiona sveta.
Poslednji put tako nešto uspelo je Francuzu Žulijanu Alafilipu (2020, 2021).
Na sličan način, Pogačar je prošle godine osvojio titulu u Švajcarskoj, nakon što je prvo napao konkurenciju na nešto manje od 102 km od cilja, a zatim poslednjih 51 km pretrčao solo vožnjom do cilja.
Ovog puta, ubrzao je tempo na najtežem delu srednjeg uspona van kružne rute 104 kilometra od cilja, a zatim je pretekao oba preostala takmičara u narednih 40 kilometara.
Zatim je povećavao svoju prednost tokom cele staze i od tada je jedina dilema bila ko će završiti iza njega. Evenpoel je osvojio srebro, sa 1:28 minuta zaostatka, a Ben Hili bronzu, sa 2:16 minuta zaostatka za Pogačarom.
Glas javnosti T02S