Nijedan aktivni NBA igrač nije stariji od Lebrona Džejmsa, koji će u decembru proslaviti svoj 40. rođendan. Superstar je stariji i od tri NBA trenera – Marka Danolta iz Oklahome, Vila Hardija iz Jute i Džoa Mazule iz Bostona. Rođen je iste godine kao trojica drugih, uključujući njegovog novog šefa u Los Anđelesu, Džej Džej Redika.
Iako se možda bliži kraj Džejmsove neuporedive karijere, on i dalje nadmašuje mlađe rivale na terenu. I zarađuje više od njih van njega.
Jedanaestu godinu zaredom, Džejms je najplaćeniji igrač NBA lige. Dobija 48,7 miliona dolara kroz platu za sezonu 2024-25. Tu je i procenjenih 80 miliona dolara godišnje od sponzorstava, licenciranja, suvenira i drugih poslovnih poduhvata. Njegova ukupna zarada od 128,7 miliona dolara (pre oporezivanja i naknada agentima) najveća je u 15-godišnjoj istoriji Forbes NBA rang-liste. Nadmašuje njegovih 124,5 miliona iz 2022-23.
Kada je započeo dominaciju kao kralj novca u košarci, sa 64,6 miliona dolara u sezoni 2014-15, 10 najplaćenijih NBA igrača ukupno je zaradilo 368 miliona dolara, prema procenama Forbes. Ove godine ta grupa je više nego udvostručila iznos sa 787 miliona dolara. To je takođe više od rekordnih 751 milion iz 2022.
Nova cifra uključuje procenjenih 293 miliona dolara zarade van terena. Taj segment predvode Kari (50 miliona dolara), Durent (50 miliona dolara) i Adetokumbo (45 miliona dolara), zajedno sa Džejmsom.
Samo pet aktivnih sportista iz različitih sportova – Lionel Mesi i Kristijano Ronaldo iz fudbala, Tajger Vuds i Rori Mekilroj iz golfa i Šohei Ohtani iz bejzbola – zarađuju najmanje 45 miliona dolara godišnje van terena, prema procenama Forbes.
Međutim, prava priča o vrtoglavom rastu plata NBA igrača dolazi sa terena. Kolektivni ugovor lige osigurava da igrači zajedno dobiju oko 50% prihoda povezanog s košarkom. Rastući prihodi NBA lige – otprilike 13 milijardi dolara prošle sezone – daju generalnim menadžerima više novca za trošenje. U prvoj godini kada je Džejms bio najplaćeniji igrač NBA lige, njegova plata iznosila je 20,6 miliona dolara. Ove sezone 82 igrača će premašiti taj iznos, prema bazi podataka ugovora Spotrac.
Kari je postao prvi igrač sa platom od 50 miliona dolara u sezoni 2023-24. A sa granicom za plate koja je ove sezone porasla na 140,6 miliona dolara i pragom luksuznog poreza na 170,8 miliona dolara – što je porast veći od 122% u odnosu na pre 10 godina – Džoel Embid iz Filadelfije, Nikola Jokić iz Denver Nagetsa i Bredli Bil iz Finiks Sansa sada mu se pridružuju u tom stratosferskom rangu.
U međuvremenu, NBA je u julu potpisala nove nacionalne ugovore o televizijskim pravima. Vrednost premašuje 76 milijardi dolara za 11 godina, što je 2,5 puta više nego što je liga do sada primala. To bi trebalo da poveća granicu plata za dodatnih 10% u narednim godinama. To je najveće godišnje povećanje dopušteno po trenutnom kolektivnom ugovoru.
Dakle, sa Karijem koji bi mogao da probije granicu od 60 miliona dolara godišnje u sezoni 2026-27, i Džejsonom Tejtumom iz Boston Seltiksa koji će preći 70 miliona dolara u sezoni 2029-30, NBA će uskoro doživeti još veće rekorde.
Nakon što je u julu potpisao dvogodišnji ugovor sa Lejkersima vredan 104 miliona dolara, Džejms će napraviti istoriju. Biće prvi otac koji će igrati zajedno sa sinom, kada ove nedelje izađe na teren sa Bronijem Džejmsom. To nastavlja njegovu uzbudljivu 2024. godinu. U martu je postao prvi NBA igrač sa 40.000 poena u karijeri. U julu je nosio zastavu SAD-a na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara u Parizu.
Van terena – prvi aktivni NBA igrač kojeg je Forbes 2022. proglasio milijarderom – dodao je partnerstva sa DraftKingsom, Fanatiksom i Henesijem. Investirao je u PGA Tour Enterprises, novu komercijalnu granu golf tura. Njegova medijska kompanija Uninterrupted proizvela je dokumentarnu seriju za Vice TV pod nazivom Uninterrupted: The Real Stories of Basketball. Tu je i Netfliksova dokumentarna seriju Starting 5, koja prikazuje Džejmsa i još četiri NBA zvezde. Njegova emisija The Shop proširila je svoje poslovanje lansiranjem linije muške kozmetike u Volmartu. Džejms je takođe u martu pokrenuo novi podkast pod nazivom Mind the Game. Ipak, deveta epizoda bila je poslednja nakon što je njegov voditelj, Džej Džej Redik, u junu postao novi trener Lejkersa.
2. Stef Kari – 105,8 milionaU avgustu, Kari je potpisao jednogodišnje produženje ugovora koje ga drži pod ugovorom sa Voriorsima do sezone 2026-27. Ali, moraće da vodi Golden Stejt bez svog Spleš brata, prvi put otkako je Klej Tompson ušao u NBA. „To je jedna od onih teških stvari koje treba procesuirati. Nikada nisam zamišljao da bi ovo mogla biti stvarnost“, rekao je Kari nakon što je Tompson prešao u Dalas.
Stvari takođe izgledaju veoma drugačije za Karija van košarke – u pozitivnom smislu. Ove godine je glumio i producirao humorističku seriju Mr. Throwback na Pikoku. Investirao je u dve kompanije za pića, Nirvana Water Sciences i PLEZi Nutrition. To je brend dečijih napitaka koji je osnovala Mišel Obama. Curry Brand, njegova linija unutar Under Armour-a, potpisala je prvi ugovor sa univerzitetskom sportistkinjom (Milejsija Fulvili sa Univerziteta Južne Karoline) i prvim međunarodnim sportistom (Keiseijem Tominagom iz Japana), nakon što je plejmejker Sakramento Kingsa Dieron Foks postao prvi sportista sa potpisom u oktobru. Takođe se navodi da je Kari platio 8,5 miliona dolara za komercijalnu zgradu u San Francisku. Ona će služiti kao sedište Thirty Ink-a, firme koja pokriva sve njegove poslovne poduhvate. A Underrated, golf turnir koji je pokrenuo sa ciljem povećanja raznolikosti u sportu, proširio se i na Evropu.
3. Kevin Durent – 99,9 milionaDurent za samo 100.000 dolara nije postao treći NBA igrač ove sezone koji je dostigao devet cifara u ukupnoj zaradi. Samo 17 drugih aktivnih sportista u bilo kojem sportu ikada je dostiglo ovaj prag u jednoj godini. On bi uskoro trebalo da se pridruži tom ekskluzivnom klubu, jer mu sledeće sezone, poslednje godine ugovora sa Sansima, sledi povećanje plate od 3,4 miliona dolara.
Na Olimpijskim igrama, Durent se nalazi u još ekskluzivnijem društvu. Ovog leta postao je prvi košarkaš koji je osvojio četvrtu zlatnu medalju i oborio je rekord po broju poena za reprezentaciju SAD-a na Olimpijadi, sa 518 poena. Neposredno pre nego što je otišao u Pariz, Durent je otkrio da je potpisao ugovor za sponzorisanje sa Prajm sportskim napicima, pridruživši se portfoliju koji uključuje Najk, FanDuel i 2K. Nedavno je kupio i udeo u francuskom fudbalskom klubu Pari Sent Žermen, dok je njegova porodična kancelarija, 35V, investirala u brend sportske odeće Omaž.
4. Janis Adetokumbo – 93,8 milionaU januaru, Adetokumbo je objavio da je pokrenuo produkcijsku kompaniju pod nazivom Improbable Media, a dokumentarac Giannis: The Marvelous Journey je objavljen u februaru na Amazon Prime Video. Među narednim projektima su digitalna dnevnička serija koju objavljuje Džejlen Milro, kvoterbek Univerziteta Alabame, na svojoj Instagram stranici, kao i film o pljački u stilu Oceans 11, smešten u Grčku, čije je snimanje trebalo da počne ove godine. Adetokumbo, poznat kao „Grčki čudak“, nosio je zastavu svoje zemlje na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara u Parizu u julu.
5. Dejmian Lilard – 64,8 milionaNakon što su Baksi ispali iz plejofa u prvoj rundi u maju – što je bio razočaravajući kraj Lilardove prve sezone u Milvokiju – osmostruki All-Star je počeo da trenira sa poznatim ultramaratoncem. Međutim, Lilard i dalje održava veze sa Portlandom, gde je proveo 11 sezona sa Trejl Blejzersima. On poseduje Tojota salon automobila u blizini grada, a u januaru je postao prvi sportista po kome je nazvan teren u Adidasovom severnoameričkom sedištu. U septembru je takođe nagrađen inauguralnom nagradom Bill Walton Community Impact Award, koju dodeljuje fondacija Moris Lukas, kao priznanje za Lilardov filantropski rad u tom području.
6. Džoel Embid – 61,4 milionaEmbid je u septembru potpisao trogodišnje produženje ugovora vredno 192,9 miliona dolara, čime je ostao pod ugovorom u Filadelfiji do sezone 2028-29, i čini se da je posvećen tome da opravda novac koji su mu Siksersi dali, nakon što su ga povrede i umor ograničili u plejofu prethodnih godina. Kamerunska zvezda je nedavno rekla novinarima da je ovog leta izgubila „25, 30 kilograma“ i da će biti spremniji da sluša savete trenerskog osoblja Filadelfije o smanjenju opterećenja tokom regularne sezone kako bi ostao svež za plejof. „Znaju da će morati da me udare, ošamare, oduzmu mi stvari da me spreče da izađem na teren“, rekao je Embid uz osmeh, kako je izvestio ESPN. „Možda ću se naljutiti, možda ću nekoga opsovati, ali mislim da je to deo odnosa“. Embid je takođe ojačao svoj posao van terena novim ugovorom za patike sa Skečersom.
7. Džimi Batler – 58,8 milionaBatler je osnovao brend kafe BigFace 2021. godine, godinu dana nakon što je tokom pandemije kovid-19 prodavao kafu za 20 dolara po šoljici drugim NBA igračima u balonu lige. Kompanija sada otvara svoju prvu stalnu prodavnicu u Majamiju, ali posle pet godina sa Hitom, Batlerova budućnost u gradu je neizvesna. Ima opciju za sledeću sezonu i mogao bi da odluči da postane slobodan agent 2025.
8. Devin Buker – 58,2 milionaBuker, koji ovog meseca puni 28 godina, dobio je svoje prve patike sa potpisom od Najka. Patike su dobile pohvale i pre zvaničnog debija prošle sezone. On je pokazao zahvalnost tako što je poklonio posebne verzije patika svakom članu košarkaškog tima i trenerskog osoblja Mičigen Stejta kada su Sansi bili u gradu ovog meseca za predsezonsku utakmicu protiv Detroit Pistonsa. (Iako je Buker pohađao Univerzitet u Kentakiju, odrastao je u Mičigenu i održava vezu sa trenerom Spartansa, Tomom Izom.)
9. Luka Dončić – 58 milionaNakon što je igrao u NBA finalu, Dončić je najmlađi igrač na listi najplaćenijih košarkaša i bio je jedan od samo pet sportista mlađih od 25 godina koji su se u maju našli na Forbes listi najplaćenijih sportista na svetu. To je delom zbog sve većeg broja sponzora, među kojima je u aprilu dodat i Gatorejd, uz partnere kao što su Džordan Brend, Nerf i Slovenska turistička organizacija.
10. Bredli Bil – 57,7 miliona