Žiofre se zahvalio na dobroj saradnji koju su imali sa Srbijom u prethodnih 12 meseci. Istakao je da je izveštaj produkt zajedničkog rada.
- U Evropi se fokusiramo na posledice ruske agresije na Ukrajinu, i sve je to promenilo situaciju u Evropi. Razara se infrastruktura, i ovo definitivno ima uticaj i na politiku proširenja. To je geo strateška ivnesticija u mir i bezbednost. Znamo da su se Ukrajina, Gruzija prijavile za članstvo... Evropska komisija je donela odluka da se status zemlje kandidata odobri BiH, i sve to ukazuje na snažnu želju da se napreduje u politici proširenja - rekao je Žiofre, pa dodao:
- Ovaj izveštaj se odnosi na političke kriterijume, i naravno izvestili smo o izborima koji su bili 3. aprila. Jedan aspekt koji je istaknut u izveštaju je da su politički kandidati učestvovali, i da je parlamentarna sloboda poštovana. Međunarodna zajednica je definisala nedostatke koji moraju da se reše za naredne izbore. Tu su i oblasti koje su zabeležile napredak, i posebno bih se fokusirao na pravosuđe, gde je uočen napredak - kaže šef Delegacije EU
Kako je dodao, broj optužnica i prvostepenih presuda je smanjen, što je dobro. Međutim, jedini napredak koji nije zabeležen tiče se medija i slobodnom izražavanju, kaže Šef Delegacije EU.
- Ključno pitanje je da se glavno zakonodavstvo i strategija se ne sprovode kada je u pitanju javno informisanje. U svim ostalim aspektima je zabaležen napredak - dodao je Žiofre.
Komesar za susedstvo i proširenje Oliver Varheji predstavio je ranije danas u Briselu godišnji izveštaj o napretku zemalja Zapadnog Balkana u sprovođenju reformi i evopskim integracijama, u sklopu kojeg je i godišnji izveštaj EK za Srbiju