Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je juče s ambasadorom Rusije u Beogradu Aleksandrom Bocan-Harčenkom i zatražio otpočinjanje konsultacija i održavanje brojnih sastanaka o funkcionisanju NIS-a nakon što su SAD uvele sankcije toj kompaniji. Vučić je u objavi na „Instagramu” naveo da je imao „dobar i otvoren sastanak” s ambasadorom Bocan-Harčenkom i da su razgovarali o posledicama koje sankcije SAD protiv ruskih kompanija imaju po „Naftnu industriju Srbije”.
„U skladu s međuvladinim ugovorom između Srbije i Ruske Federacije zatražio sam od ruskih prijatelja otpočinjanje konsultacija i održavanje brojnih sastanaka o funkcionisanju NIS-a u budućnosti i pronalaženju najboljeg rešenja u obostranom interesu i potrebama očuvanja partnerskih i prijateljskih odnosa Srbije i Ruske Federacije”, naveo je Vučić u objavi na nalogu „budućnostsrbijeav”, prenosi Tanjug. Vučić je dodao da je s Bocan-Harčenkom razgovarao i o svim drugim važnim bilateralnim pitanjima od interesa za Beograd i Moskvu.
Da je Ruska Federacija u stalnom kontaktu sa Srbijom, izjavio je juče ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov. „U kontaktu smo s našim srpskim prijateljima, zatražili smo hitne konsultacije. Nadamo se da ćemo u najskorije vreme dobiti odgovor”, kazao je Lavrov na godišnjoj konferenciji za novinare. Prema njegovim rečima, situacija, čak i s „pravnog stanovišta, zahteva hrabre odluke”. Šef ruske diplomatije ocenio je da SAD i EU „zavrću ruke” Srbiji tražeći od nje da izda Rusiju. „I kad predsednik (Srbije Aleksandar) Vučić kaže: ’Nećemo skrenuti s kursa ulaska u Evropsku uniju’, dugo godina, i svih ovih godina, kao odgovor čuje: ’Da, čekamo vas ovde, ali za to prvo morate priznati nezavisnost Kosova.’ Odnosno, srpski narod, srpskog predsednika, pozivaju na samoponiženje. I, drugo, ’morate se, naravno, pridružiti svim sankcijama Evropske unije protiv Ruske Federacije’. To znači da istovremeno kao poziv na samoponiženje zahtevaju da izdaju svog saveznika”, istakao je Lavrov.
Ruski ministar je naglasio da u sporazumu o stvaranju zajedničke rusko-srpske kompanije „Naftna industrija Srbije” stoji da „ni pod kojim uslovima neće biti predmet nacionalizacije”. Kako je kazao, neki zamenik pomoćnika za energetiku iz Stejt departmenta došao je u Srbiju i držao predavanje, rekavši: „Imate… 45 dana, hajde da u ’Naftnoj industriji Srbije’ ne ostane ruskog kapitala, inače ćemo svima vama blokirati svaki pristup tržištima.” „Bio je to prilično bezobrazan nastup, zaštitni znak odlazeće administracije”, ocenio je Lavrov, prenosi Sputnjik.
SAD žele da izbace „Turski tok” iz stroja, rekao je Sergej Lavrov. „Sjedinjenim Državama nije potrebna nikakva konkurencija, ni u jednoj oblasti, počev od energetike, gde one, ništa se ne pitajući, daju zeleno svetlo za izvođenje terorističkih napada s ciljem da se uruši energetska dobrobit EU, gde podstiču svoje ukrajinske klijente da posle ’Severnog toka’, izbace iz stroja i ’Turski tok’”, rekao je Lavrov. Kako je naveo, te agresivne metode vršenja pritiska na konkurenciju ogledaju se i u sankcionoj politici koja je za SAD i njihove saveznike postala osnova delovanja na međunarodnoj sceni, protiv Rusije, Kine i drugih.
Država Srbija zna kako je kad se otima njena imovina, poručio je potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin povodom izjave ruskog ministra Sergeja Lavrova da SAD i EU „zavrću ruke” Srbiji tražeći od nje da izda Rusiju, svog saveznika. „Sve države nastale iz SFRJ otele su nebrojene fabrike, poslovne prostore, stanove, odmarališta izgrađena novcem Srbije, njene privrede i građana. Mi nismo narod kukavica i pljačkaša i nećemo pod ucenom sankcija otimati ruskoj braći. Srbija je potrošila decenije idući ka EU, koja svakim danom pokazuje da je neće jer traži da priznamo tzv. Kosovo, da se zakrvimo s Rusijom i Kinom i podržava svaki pokušaj obojene revolucije u Srbiji. Zato sada, kad je BRIKS probudio nadu da je pravedniji svet moguć, Srbija ne sme da zanemari priliku koju ima”, rekao je Vulin, rekavši da je čvrsto uveren da „Srbija treba da se na referendumu opredeli EU ili BRIKS”.
Glas Javnosti/ P02S