Vučić je prilikom kazao da je o tom pitanju potrebno otvoriti diskusiju kojom će dominirati argumenti, a ne prazne priče poput one pod nazivom „Ne damo Jadar“.
„Mi u ovom trenutku govorimo sa svim najmoćnijim i najvažnijim ljudima iz Evrope i sveta o zaštiti životne sredine i dok nam Nemci ne budu garantovali da ćemo imati čiste reke, čiste planine, da ćemo i to odlaganje za deponiju imati uređeno u skladu sa najvišim svetskim standardima – nećemo da počinjemo ništa“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, Srbija ima ;mogucnost da proizvede 58 hiljada tona litijum karbonata godišnje, čime bi povećala svoj BDP za 0.95 odsto (godišnje). Naglasio je da se neće raditi ništa dok se ne dobiju garancije „svih u Evropi“ da neće biti nikakavih štetnih efekata po životnu sredinu.
On je rekao i da će se oko litijuma voditi ratovi u budućnosti i da nije slučajno što je projekat „Jadar“ bio prekinut pre dve godine, te da su time pojedine zapadne službe htele da uspore razvoj Srbije.
Govoreći o rudniku u Boru Vučić je rekao da je on bio mesto propadanja, a da je danas budžet Bora veći za 5 puta nego što je bio 2012. godine.
Upitan da prokomentariše izjavu predsednice Skupštine Ane Brnabić iz 2022. o tome da je ukidanje projekta „Jadar“ bila ispravna odluka, kazao je da on to nikada nije rekao i da je od prvog dana govorio da je to najveća greška.
Vučić je zatim citirao predsednika Stranke slobode i pravde (SSP) Dragana Đilasa koji je pre nekoliko godina pozitivno govorio o tome da je u Loznici otkriveno drugo po svetu najveće nalazište litijuma u svetu, kao i o fabrici baterija koju bi trebalo izgraditi u Srbiji.
Glas javnost/B10S