"Što se tiče strateških ciljeva Rusije nakon završetka sukoba, oni ostaju nepromenjeni. Uslovi mirovnog sporazuma podrazumevaju, bezuslovno, beznuklearni i neutralni status Ukrajine, demilitarizaciju i denacifikaciju ukrajinske države, kao i ukidanje svih diskriminatornih zakona koji su doneti nakon državnog udara 2014. godine", naglasio je on.
Nariškin je istakao da je sama činjenica o kontaktima između Rusije i SAD pozitivna, što je u suprotnosti sa situacijom koja je vladala pod Bajdenovom administracijom.
Kako on ističe, "oseća se želja administracije SAD da razume i da se udubi u uzroke ukrajinske krize".
Pored toga, napomenuo je da Rusija u potpunosti ispunjava svoje obaveze prema moratorijumu na napade na energetske objekte, dok Ukrajina svakodnevno izvodi udare.
"Razumemo da administracija i rukovodstvo Ukrajine žele nastavak, vojni nastavak sukoba. I razumemo zašto. Samo pod takvim uslovima će aktuelna kijevska vlast ostati u svojim kancelarijama i neće odgovarati za zločinačke odluke pred svojim narodom", primetio je Nariškin.
Rusija i Belorusija vide povećanje vojne aktivnosti NATO-a u blizini svojih granica, a evropske zemlje povećavaju nivo eskalacije oko Ukrajine, dodao je Nariškin.
Zemlje-provokatori moraju da shvate da će one biti prve koje će stradati usled moguće agresije NATO-a na Saveznu državu Rusije i Belorusije, napomenuo je direktor ruske Spoljne obaveštajne službe.
"Oni (Poljaci i baltički narodi) treba da shvate, ali još ne razumeju, da će u slučaju agresije Severnoatlantske alijanse na Saveznu državu šteta sigurno biti naneta čitavom NATO bloku. Međutim, u najvećoj meri će prvi stradati nosioci takvih ideja u političkim krugovima Poljske i baltičkih zemalja", poručio je on.
Glas javnosti/R02S