Glas Javnosti

Šta kažu iz Agencije za sprečavanje korupcije? Objavljen dokument o Šapićevoj vili u Trstu, sve piše, crno na belo!

Politika
Autor: Glas javnosti

Nedavna poseta slovenačkih novinara Trstu razotkrila je još jednu epizodu imovinske netransparentnosti srpskih političara, ovaj put vezanu za Aleksandra Šapića, gradonačelnika Beograda i bliskog saradnika Aleksandra Vučića. Njegova vila, vredna 820.000 evra, ponovo otvara pitanje kako funkcioneri SNS dolaze do luksuznih nekretnina van Srbije, dok istovremeno govore o patriotizmu.

Slovenački mediji su u poslednje vreme posvetili značajnu pažnju političkim dešavanjima u Srbiji, naročito nakon što je gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković javno podržao Vučića, nudeći mu pomoć u borbi protiv "pritisaka i napada". Međutim, dok Janković pruža podršku Vučiću, slovenački novinari se bave konkretnim pitanjima – odakle funkcionerima SNS-a tolika sredstva za luksuzne nekretnine u inostranstvu?

 


Jedan od glavnih aktera ove afere je i Damir Zobenica, čovek poznat po organizovanju grupa za ometanje protesta tokom studentskih demonstracija u Srbiji. Prema pisanju lista Delo, upravo on poseduje imanje u Trstu, dok je advokat bivšeg ministra Gorana Vesića brzo demantovao navode da i njegov klijent ima nekretnine van Srbije. Ovakvi demantiji, međutim, malo znače u svetlu čestih afera u kojima se kasnije ispostavi da su dokazi neoborivi.

Novinari RTV Slovenije posetili su kompleks u Trstu u kojem se nalazi Šapićeva vila. Njegovo prezime jasno stoji na interfonu, ali iznutra je vladala tišina. Stanari luksuznog kompleksa ili ne znaju ili ne žele da kažu da li su ga ikada videli. Podaci koje je objavio BIRN pokazuju da je 2018. godine Šapić kupio nekretninu površine oko 387 kvadratnih metara, sa garažom i pomoćnim objektima, ukupne površine preko 6.200 kvadrata. Ništa od toga, naravno, nije bilo prijavljeno Agenciji za borbu protiv korupcije.

Tek kada je priča dospela u javnost, Agencija je saopštila da je Šapić u svom izveštaju iz 2019. godine prijavio kupovinu "stana" u Trstu. Međutim, kvadratura navedena u njegovoj prijavi nije se poklapala sa onim što je BIRN otkrio. Iako je Agencija obećala istragu, ni posle godinu i po dana nema nikakvih rezultata – što je u Srbiji već postala uobičajena praksa kada su u pitanju afere funkcionera SNS-a.

Šapićeva reakcija na optužbe bila je sve samo ne uverljiva. U klasičnom pokušaju omalovažavanja problema, on je tvrdio da je "samo pogrešno popunio formular" i dodao sarkastičan komentar: "Evo me, nepismen, pogrešno sam popunio formular, a koliko znam, nije krivično delo, nisam ništa krio." Ovakva izjava nije samo neodgovorna već i vređa inteligenciju građana, koji od političara očekuju transparentnost i odgovornost, a ne lakrdiju.

Afera sa Šapićevom vilom u Trstu još jednom pokazuje obrazac ponašanja vladajuće elite – prikrivanje imovine, izbegavanje odgovornosti i oslanjanje na institucije koje funkcionišu samo kada treba da zataškaju skandale. Dok prosečni građanin jedva sastavlja kraj s krajem, političari bliski vlasti uživaju u luksuzu, skrivajući bogatstvo van Srbije. Postavlja se pitanje – ako su njihove plate javne i ograničene, kako onda dolaze do ovakvih nekretnina? Odgovor, kao i uvek, ostaje prepušten zdravom razumu.

Glas javnosti

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR