Glas Javnosti

SRBIJI NIKAD TEŽE, PREGOVARA SA ONIMA KOJE NE ZANIMA PRAVO I PRAVDA: Spas možda u ruskom modelu?

Politika
Autor: Glas javnosti

Srbija je u nezvidnoj poziciji, mora da pregovara sa kosovskim političarima kojima uopšte nije stalo do pregovora, prava i pravde. Da li bi u takvoj situaciji, Srbiji mogao da pomogne ruski model, koji povredu teritorijalnog integriteta izjednačava sa ekstremizmom, pokušavaju da odgovore analitičari.

 

Rusija je usvojila zakon kojim povredu teritorijalnog integriteta izjednačava sa ekstremizmom. Prema ruskom zakonu, ekstremizam nije samo narušavanje teritorijalnog integriteta Rusije, već i otuđenje dela njene teritorije. Usvajanjem zakona, Rezoluciji 1244 bila bi ojačana pozicija u odbrambenoj liniji Srbije u pregovorima o Kosovu, ocenjuju neki stručnjaci.

Politikolog iz Gračanice Stefan Filipović smatra da usvajanjem tog zakona Rezolucija 1244 dobija dozu ruskog interesa da brani suverenitet i teritorijalni integritet kao univerzalnu vrednost međunarodnog prava.

- To nama daje kao državi i narodu još jednu nadu više da će Rusija stajati na liniji odbrane međunarodnog prava, koja je ovog puta na našoj strani - istakao je Filipović za Sputnjik.

Politički analitičar Dragomir Anđelković ocenjuje da je donošenje takvog zakona u Rusiji logičan potez, s obzirom na to da nije nastala ujedinjenjem više država ni konsitutivnih naroda, već je plod vekovne državotvorne aktivnosti ruskog naroda – u svom ustavnom sistemu nema pravo na otcepljenje federalnih jedinica.

Zbog toga, smatra on, ima smisla da Srbija, za koju važi isto i koja je uz to unitarna država, po uzoru na Rusiju, usvoji sličan zakon, pogotovo u momentu kada su u toku pregovori o Kosovu, čime bi se poslala poruka da nismo spremni da prihvatimo lažnu kosovsku nezavisnost.

S druge strane, politički analitičar Jelena Vukoičić smatra da korišćenje usvajanja tog zakona kao argument neće imati značajan efekat, jer je sve što se dešavalo na Kosovu od 1998. godine bilo direktno kršenje međunarodnog prava.

- Mi možemo da pokušamo da u pregovorima koristimo sve relevantne pravne i političke argumente i iskustva drugih zemalja, ali ovo s čim se mi suočavamo je, kada govorimo o Kosovu i Metohiji, gola politika sile jednog dela moćnih zapadnih država, koje su u nekom trenutku odlučile da će da od Kosova naprave nezavisnu državu - objašnjava ona.

Vukoičić ističe da je Srbija u vrlo teškoj pregovaračkoj poziciji, jer pregovara sa ljudima koji nikada to nisu ni hteli i koje ne zanimaju ni pravo ni pravda.

- Naravno, mora da se pregovara, nema drugog izbora. Srbija treba da koristi sve argumente koji dođu pod ruku – svaki slučaj iz međunarodnog prava i politike koji može da se poveže sa ovim - naglašava ona.

(Glas javnosti/Sputnik)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR