Glas Javnosti

SRAMNI DETALJI SPORAZUMA! SRBIJA SE NEĆE PROTIVITI PRIJEMU TZV. "KOSOVA" U UN: Evo šta piše u članu 4! A treba i da razvijamo "dobrosusedske odnose" i priznamo albanske nacionalne simbole!

Politika
Autor: Glas javnosti

Da li maske padaju?

"Srbija se neće protiviti članstvu Кosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji", ovo je ključna tačka iz člana 4 evropskog predloga (čitaj: Ultimatuma) za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine u kojoj se nedvosmisleno navode uslovi. To znači i da se naša zemlja NEĆE protiviti prijemu lažne države i u Ujedinjene nacije. 

Evo šta piše u ULTIMATUMU!

Na zvaničnom sajtu Evropske unije objavljen je evropski predlog za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine.

Na sajtu EU objavljeno je da će strane  svesne svoje odgovornosti za očuvanje mira, posvećene doprinosu plodonosnoj regionalnoj saradnji i bezbednosti u Evropi i prevazilaženju nasleđa prošlosti, svesne da su nepovredivost granica i poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta i zaštiti nacionalnih manjina su osnovni uslov za mir, te da polazeći od istorijskih činjenica i ne dovodeći u pitanje različite poglede Strana na fundamentalna pitanja, uključujući i pitanja statusa, u želji da stvore uslove za saradnju između strana u korist ljudi, dogovorili su se o sledećem:

Član 1.

Strane će međusobno razvijati normalne, dobrosusedske odnose na osnovu jednakih prava. Obe strane će međusobno priznati svoja dokumenta i nacionalne simbole, uključujući pasoše, diplome, registarske tablice i carinske pečate.

Član 2.

Obe strane će se rukovoditi ciljevima i principima utvrđenim u Povelji Ujedinjenih nacija, posebno onim o suverenoj jednakosti svih država, poštovanju njihove nezavisnosti, autonomije i teritorijalnog integriteta, pravu na samoopredeljenje, zaštiti ljudska prava i nediskriminacija.



Član 3.

U skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija, Strane će sve sporove između sebe rešavati isključivo mirnim putem i uzdržaće se od pretnje ili upotrebe sile.

Član 4.

Srbija se neće protiviti članstvu Кosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.

Član 5.

Nijedna strana neće blokirati, niti podsticati druge da blokiraju napredak druge. Strane na njihovom putu ka EU na osnovu sopstvenih zasluga. Obe strane će poštovati vrednosti navedene u članovima 2. i 21. Ugovora o Evropskoj uniji.

Član 6.

Iako ovaj sporazum predstavlja važan korak normalizacije, obe strane će sa novim zamahom nastaviti proces dijaloga koji vodi EU, koji bi trebalo da dovede do pravno obavezujućeg sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji njihovih odnosa. Strane su saglasne da prodube buduću saradnju u oblasti ekonomije, nauke i tehnologije, saobraćaja i povezanosti, pravosudnih i policijskih odnosa, pošte i telekomunikacija, zdravstva, kulture, vere, sporta, zaštite životne sredine, nestalih, raseljenih lica i druge slične oblasti kroz zaključivanje posebnih sporazuma. Detalji će biti dogovoreni u dodatnim sporazumima koji će biti omogućeni Dijalogom koji vodi EU.

Član 7.

Član 8.

Strane će razmenjivati stalne misije. Oni se osnivaju u sedištu odgovarajuće Vlade. Praktična pitanja u vezi sa uspostavljanjem misija biće obrađena posebno.

Član 9.

Obe strane uzimaju u obzir posvećenost EU i drugih donatora da uspostave poseban investicioni i finansijski paket podrške za zajedničke projekte Strana u ekonomskom razvoju, povezivanju, zelenoj tranziciji i drugim ključnim oblastima.

Član 10.

Član 11.

Obe strane se obavezuju da će poštovati Mapu puta za implementaciju priloženu ovom sporazumu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR