U skupštini u Prištini krše se osnovna prava srpskog naroda, ustav i poslovnik o radu skupštine koji jasno kaže da potpredsednik iz redova srpske zajednice mora imati podršku većine srpskih poslanika, što u ovom slučaju ima Slavko Simić koga je predložila Srpska lista, objasnio je član Predsedništva Srpske liste Igor Simić na konferenciji za novinare, nakon prekida sednice skupštine u Prištini.
Simić je najavio da će Srpska lista podneti žalbu ustavnom sudu jer su sva pravila prekršena i pozvao poslanike u Prištini da ne glasaju za neustavnu odluku.
On kaže da se sve to čini sa ciljem da se zahvaljujući podršci režima Aljbina Kurtija na mesto potpredsednika skupštine iz srpske zajednice postavi Nenad Rašić, koji, kako je istakao, nema podršku ni srpskih poslanika ni srpskog naroda.
"Pokušavaju da Rašiću dodele mesto potpredsednika skupštine koje mu ne pripada", istakao je Simić.
Naveo je da je Srpska lista bila konstruktivna, ali da ni ostali srpski kandidati nisu dobili podršku, što, kako je ukazao, pokazuje da kosovski zvaničnici ne žele Srbe u parlamentu.
Igor Simić je istakao da kandidat Srpske liste Slavko Simić ima devet potpisa podrške od 10 srpskih poslanika i da zaslužuje mesto potpredsednika skupštine iz srpske zajednice.
Istakao je da je predlog Srpske liste podnet u pisanom obliku predsedništvu skupštine i da je Slavko Simić predložen u skladu sa propisima i poslovnikom, ali da je predsednik skupštine odbio taj predlog.
Ukazao je da Srpska lista nije neko ko želi da blokira procese, već samo želi da se poštuju prava srpskog naroda.
"Zahtevamo da srpski narod može da bira sebi predstavnike i na izborima i nakon toga u skupštini", naglasio je Simić.
Glas javnosti/ P02S