Psiholog Žarko Trebješanin ocenio je danas da je ključna poruka studenata u blokadi neophodnost izgradnje institucija, a ne kulta ličnosti kao i to da „nije bitno ko je na vlasti, da li se zove Kurta ili Murta, već to da nas niko ne jaše“.
„Mislim da su studenti pogodili u središte kad su rekli da su ovde najvažnije institucije. Ko god bude na vlasti, a ne bude valjao, imaćemo mehanizme, institucije da ih smenimo.“, rekao je Trebješanin agenciji FoNet.
On smatra da je opravdano i jasno zbog čega studenti u blokadama i da neće dijalog sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, uz ocenu da je reč o pseudodijalogu i i karikaturi dijaloga.
„Vas zove čovek, tobože, na dijalog, a pre toga šalje poruku – možete slobodno da ih gazite, tu nikakav zakon vi nećete prekršiti. Šalje svoje bandite da ih tuku, proglašava ih izdajnicima, plaćenicima, a onda ih poziva – ‘izvolite sada da razgovaramo’. To, naravno, ne liči ni na šta“, rekao je Trebješanin.
Po njegovoj oceni, „dijagnoza“ svega što se sada događa u Srbiji bila bi da se dešava „čudesno lep san“.
„Ono o čemu smo mogli samo da sanjamo, videli smo u realnosti. Videli smo da ovde može da se izmeni sistem vrednosti“, naglasio je Trebješanin.
Studenti su, dodao je, doneli osmeh na lice Srbije i svih njenih građana, a to je nešto što „nismo videli više od decenije“.
Trebješanin je ocenio i da je talas protesta ozbiljan i da se „bliži kraj“.
„Ono što je do sad neviđeno – svi slojevi, svi segmenti stanovništva, udružili su se u tome da žele jedan sasvim drugačiji sistem i da su shvatili koje su prednosti pravde, solidarnosti, nesebičnosti i kulture“, naveo je Trebješanin.
On smatra posebno važnim to što se širom Srbije dešavaju protesti u mestima u kojima se to ranije nikada nije događalo.
„Uvek smo znali tačno na mapi da nađemo te slepe mrlje, tamo gde nemate ništa, gde ne dopire. Sada su i te barijere probijene. Prosto je neverovatno šta su studenti učinili. To sve ove opozicione stranke nikada nisu uspele, ni blizu“, rekao je Trebješanin.
Studenti, po njegovoj oceni, uče iz ranijih grešaka, a kao pozitivno izdvaja promociju kulture, razgovora i dijaloga, dok se istovremeno šalje odlučna poruka i da „nema ustupaka“.
„Ranije smo imali te proteste posle kojih je sve na ulici potpuno pretvoreno u smetlište. Režimske televizije, tabloidne, sve to snimaju i šalju jedan vrlo loš utisak. Današnji studenti vrlo pažljivo i vrlo disciplinovano sve to dovedu u red i prethodno stanje. Namerno navodim ovu sitnicu, jer to pokazuje da je shvaćeno koliko je bitna kultura“, naveo je Trebješanin.
Uz sugestiju da ne treba omalovažavati ranije proteste, ocenio je da čak ni pobuna iz 1996. koja je ostavila dubok trag, „ipak nije uspela da izmeni ovo društvo i da se uspostave institucije koje će garantovati da nije reč o samo jednoj prolaznoj promeni“.
Trebješanin je rekao i da je posle šetnje do Novog Sada i blokade tri mosta, siguran da studenti znaju šta rade i da oni sebi, zapravo, iznova zadaju nove i veće poduhvate.
„Studenti su svesni toga da, ukoliko ta njihova pobuna ne napreduje, ne eskalira, ukoliko nema novih nekih podviga – dolazi do jednog zamora, dosade, monotonije koja je ubila mnoge prethodne pokrete i proteste i zato istrajavaju na tome da to budu sve veći i moćniji poduhvati“, naglasio je Trebješanin.
Glas javnosti/F03S