Najavljujući svojevrsni neobavezujući referendum o članstvu Ukrajine u EU, mađarski premijer Viktor Orban je u intervjuu za državni Radio Košut rekao da će u okviru ankete pod nazivom „nacionalne konsultacije” građanima biti postavljeno samo jedno pitanje i da će „to biti jednostavno kao slagalica”. Evropski lideri su, kako je istakao, odlučili da Ukrajina mora da se bori protiv Rusije, u zamenu za ubrzan prijem u EU i da će to „upropastiti Mađare”.
„O tom pitanju odlučujemo mi, mađarski narod. Naša zemlja ima odlučujuću reč, jer sve zemlje članice EU moraju da se saglase sa jednom takvom odlukom”, naveo je Orban.
On poziva građane da prilikom odlučivanja imaju u vidu da postoje ekonomska i pitanja koja se tiču tržišta rada, zdravstva, zaštite granica, vojske i javne bezbednosti. Većinu ljudi, kako smatra, najviše brinu ekonomski aspekti.
„Članstvo Ukrajine u EU bi uništilo mađarsku ekonomiju. Sa druge strane, Srbija bi već ujutru mogla da bude primljena u EU, a da pri tome to ne donese nikome štetu, već ogromnu korist, posebno za Mađarsku”, kaže Orban i dodaje da bi se u tom slučaju proširile ekonomske mogućnosti za Mađarsku, a pogotovo ako u EU budu primljene i Severna Makedonija i Crna Gora.
One zajedno sa Srbijom, po njemu, zaslužuju da postanu deo bloka „već sutra ujutru”. Ove zemlje se, smatra Orban, ne mogu uporediti sa Ukrajinom.
Zahtev Brisela da svaka država članica EU troši fiksni deo svog BDP-a na podršku Ukrajini nazvao je „ludilom” i ponovio da bi fokus trebalo da bude na pregovorima i miru.
Evropska komisija je predložila da zemlje članice bloka ove godine obezbede do 40 milijardi evra vojne pomoći Ukrajini. Kako se navodi, svaka zemlja članica EU koja bude učestvovala u donacijama treba da doprinese „zajedničkom cilju u skladu sa svojim ekonomskim mogućnostima”.
Viktor Orban smatra da njegova zemlja treba da učestvuje u finansiranju zajedničke evropske odbrambene politike, ali ne prihvata zaduživanje EU u tu svrhu. Pregovori o ovoj temi na samitu lidera EU sledeće nedelje biće teški, najavio je mađarski premijer.
Poslanici njegove stranke Fides uneli su u Ustav odredbu da je za odobravanje zajedničkog finansiranja EU potrebna saglasnost dvotrećinske većine u parlamentu, pa je Orban najavio da će ih pozvati da glasaju protiv tog predloga na sednici planiranoj pre početka samita EU 20. marta.
Mađarska je u međuvremenu ipak odustala od veta na najnovije produženje sankcija Evropske unije Rusiji, ali je postigla da sa te liste bude uklonjeno nekoliko imena. To su, pored ostalih, ruski biznismeni Vjačeslav Moše Kantor i Vladimir Raševski, ministar sporta Mihail Degtjarjov i sestra oligarha Ališera Usmanova. Pod sankcijama i dalje ostaje više od 2.400 pojedinaca i kompanija, uglavnom iz Rusije.
Iako nije uspela da izdejstvuje obnavljanje tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu, Mađarska je, kako ističe vlada u Budimpešti, obezbedila angažovanje EU u sporu sa Ukrajinom, Mađarskom i Slovačkom, kako bi se omogućilo uredno snabdevanje energentima.
Glas javnosti/P02S