U okviru procesa Brdo–Brioni, Srbija je prihvatila predložene zaključke, istakao je predsednik Aleksandar Vučić i ukazao da je najvažnije da postoji konsenzus o tome da se ceo region Zapadnog Balkana nalazi na evropskom putu i da, u skladu sa tim, treba i zajednički da radimo. Podržali smo namere, želje i pretenzije drugih na Zapadnom Balkanu i za otvaranje datuma za pregovore i za viznu liberalizaciju, izjavio je predsednik Srbije novinarima posle plenarne sednice.
On je dodao da Srbija sada ne bi bila deo Evropske Unije (EU) ni da je ispunila sve uslove za to jer je ‘realna situacija u Evropi takva da postoji zamor od proširenja, a realna situacija i u našem regionu je da nije mali zamor od priče o svemu tome’. Naš posao je, međutim, da budemo na evropskom putu, jer je to najbolje za sve nas na Zapadnom Balkanu’, istakao je Vučić i dodao da je prijem tih zemalja u EU neizvestan, ali da je ‘posao Srbije da raste što brže’.
'Pominje se kako bi trebalo da se brišu granice unutar regiona kako bismo imali slobodniji protok ljudi, robe, kapitala i usluga i to je dobro. Mnogo toga dobrog ima u zaključcima, a da li smo mogli oko svega da se dogovorimo – naravno da nismo“, istakao je predsednik i dodao da je zadovoljan što su svi osim Prištine uspeli da se dogovore.
On se založio za nastavak dijaloga , ocenivši, u tom kontekstu, da je današnji susret na Brdu kod Kranja bio interesantan. ‘Nadam se da će neko da razume da mora da razgovara, a ne da naređuje. Naredbe odavno ne prolaze", izjavio je predsednik Vučić.
View this post on Instagram
Odgovarajući dalje na pitanja novinara Vučić je ukazao da je bilo i mnogo stvari oko kojih nismo saglasni. Jedno pitanje koje je bilo ključno, bilo je pitanje promene granica - oko čega nije bilo saglasnosti.
Vučić je to objasnio time da ‘u regionu pojedini na dva različita načina tumače menjanje granica, onako kako se njima sviđa, a Srbija smatra da ne treba da se menjaju van pravila koja su ustanovili’.
‘Srbija se uvek zalagala za nemenjanje granica priznatih od Ujedinjenih nacija, kao organizacije koja je univerzalno telo, a ne da se prema granicama ophodi kako koja zemlja želi - po sistemu jednom može promena, sutra ne može’. ‘Ta naša inicijativa nije prihvaćena, a ostatkom teksta smo zadovoljni’, dodao je predsednik naše zemlje. Istakao je da su neki drugi tražili mnogo više i da su mnogo nezadovoljniji.
Predsednik Srbije je ocenio da je to bio pristojan i dobar sastanak uz mnogo replika i duplika, 'na šta smo se već navikli'. Pre svega, bilo ih je između Beograda i Prištine, svih nas sa Sarajevom, i unutar BiH. Ništa novo", zaključio je Vučić.
Uprkos tome što se sastanak vodio iza 'zatvorenih vrata', bez prisustva 'sedme sile', mediji su po onoj čuvenoj izreci: 'ako te izbace na vrata ti uđi kroz prozor', uspeli da saznaju sadržinu verbalnog sukoba između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednice privremenih prištinskih institucija Vjose Osmani.
Osmani je najpre protestovala, jer se u zajedničkom dokumentu ne pominje pojam država, a zatim je optužila Srbiju da idejama menjanja granica 'ruši kosovsku nezavisnost'.
' Probajte dogovor da postignete, kompromis, a to što ćete tužbama da pretite pala muva na medveda, što bi se u našem narodu reklo' - poručio je Vučić Vjosi Osmani tokom napetog dijaloga, a preneo je neimenovani izvor 'Blica'.
Vučić je odgovorio da se Srbija 'ne slaže da vas zovemo countries - evo ja da vam kažem, ako je druge sramota da vam kažu'. - Što se tiče promene granica, vi ste ih promenili otcepljenjem delova teritorije suverene države. Niste primljeni ni u UN. Mi smo tražili da ne bude promene granica, ali onih zemalja koje su pravno i međunarodno priznate. A ne princip kad se Srbija cepa onda može, kad neko drugi pita onda ne može - odgovorio je Vučić, a preneo 'Blic'.
Osmani je ponovo optužila Srbiju za genocid nad kosovskim Albancima tokom sukoba na Kim I širenje 'malignog uticaja na Kosovo', a zatim je zatražila da se pokrene proces o nestalima. Vučić je na to odgovorio da 'ne sme ni da kaže koliko srpskih porodica traži pravdu'.
- Rekao sam na sastanku sa evropskim institucijama da vi ukažete na bilo koje mesto u Srbiji, jer mi Kosovo smatramo Srbijom, kao i u centralnoj Srbiji, gde se nalazi bilo koje mesto gde je moguće naći nestale, odmah ćemo da ih iskopamo. Ali brutalno se albanska strana suprotstavila našoj ideji jer bi to značilo da i mi možemo da pokažemo mesta, kao na primer u Đakovici. Jer se plašite da otvorite, plašite se šta biste mogli da nađete' - rekao je Vučić.
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović i predsednica privremenih prištinskih institucija sastali su se na marginama Samita regionalnih predsednika Brdo-Brioni. 'Sagovornici su odnose ocenili kao odlične i izrazili spremnost da ih intenziviraju u mnogim oblastima od zajedničkog interesa. Pomenuta je mogućnost saradnje u rasvetljavanju sudbine nestalih tokom rata', navodi se u saopštenju iz kabineta Vjose Osmani. Dalje se u saopštenju kaže da je 'Milanović rekao da Hrvatska podržava integritet i suverenitet Kosova, kao i liberalizaciju viznog režima i evropski put'.
Na sastanku u Sloveniji, koji je održan iza zatvorenih vrata, odnosno bez prisustva medija, prisustvovali su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Hrvatske Zoran Milanović, predsednik Albanije Ilir Meta, predsednik Crne Gore Milo Ðukanović, članovi Predsedništva BiH Milorad Dodik, Željko Komšić i Šefik Džaferović, predsednik Makedonije Stevo Pendarovski i predsednica privremenih prištinskih institucija Vjosa Osmani. Lideri Zapadnog Balkana na skup su došli na poziv domaćina, predsednika Slovenije Boruta Pahora.
Presednik Srbije je posle samita u Sloveniji otputovao u Brisel gde će danas razgovarati sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom.
(Glas javnosti)