Prema Zakonu o predsedniku Republike, potrebno je da jedna trećina narodnih poslanika predloži njegovo razrešenje ako smatra da je on povredio Ustav, a postupak za razrešenje pokreće se većinom glasova svih narodnih poslanika.
Ustavni sud dužan je da u roku od 45 dana od dana kad je pokrenut postupak za razrešenje odluči o tome da li je predsednik Republike povredio Ustav.
Ako Ustavni sud odluči da je predsednik Republike povredio Ustav, on se razrešava ako za takvu odluku glasaju dve trećine narodnih poslanika.
Na pitanje o tvrdnji predsednika Srbije Aleksandra Vučića da parlament na referendumu može od naroda da traži savetodavno mišljenje o razrešenju šefa države, Danijela Nestorović je odgovorila da smatra da je to jedan od načina tumačenja nedavnih ustavnih izmena.
Danijela Nestorović je predočila da u slučaju referenduma nema određenog broja koji bi bio kvalifikovana većina za rezrešenje predsednika, čime bi se aktivirali glasači Srpske napredne stranke i glasali protiv, bez obzira da li bi se bojkotovalo takvo glasanje.
To je, prema njenoj oceni, populistički potez u trenutku ovolike tragedije i tuge i postavljanje sebe u prvi plan koje je, najblaže rečeno, neprimereno.
Nikada ne bih podržala referendum. Moralni čin je da podnese ostavku, jer sve što se događa je produkt njegove vlasti, nesposobnih ministara i nestručnih ljudi na pozicijama, zaključila je Danijela Nestorović.
„Sad sam proverio sa Dejanom Đurđevićem da li su saglasni sa postupkom razrešenja mene. Ako 50 odsto naroda kaže da je saglasan, više ni dana neću biti predsednik. Ja se javno zavetujem da više neću biti predsednik i idemo na nove predsedničke izbore“, rekao je Vučić.
Glas javnosti/D01S